History banner 940x80

 

 

About these archives: a message from USA Ultimate

 

 

left arrows  About   


This page covers information related to youth division competition in 2019.  

In December of 2018, the Youth Competition Working Group met to work on plans for the 2019 season.

 
 
left arrows

2019 Youth

 
  Youth   College   Club   Masters   Beach  
       
  About  
       
  Youth Club Championships  
  Date Aug. 3-5  
  Location Blaine, MN  
  U20 Boys (23) Atlanta ATLiens, Boston BUDA  
  U20 Girls (18) Triangle Warhawks, Maine Rip Tide  
  U20 Mixed (19) Seattle Bankroll, Indiana INcognito  
  U17 Boys (20) Oregon Eruption!, Seattle Horizon  
  U17 Girls (8) Seattle Blossom, Atlanta rATLers  
       
  HS State Championships  
  # states 29  
       
  Awards  
       
                         
  2010s  | 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
  2000s  | 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09
  1990s  |  90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
  1980s  | 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
  1970s  |               <79   79
                         
     

back to top

left arrows  Youth Club Championships   

 

USopen2019CMYK
 
The 2019 Youth Club Championships were held in conjunction with the U.S Open Club Championships August 3-5, 2019 in Blaine, Minn.

Note: For perhaps the first time in USA Ultimate history, the final round at a major championship event was unable to be completed due to time constraints and lightning delays. It was not an easy decision to make, but athlete safety always comes first. As a result, the Youth Club Championships had co-finalists for the first time ever. Congratulations to all the finalists from this year's event!
 
 
 
 

left arrows  Youth Club Championships: U20 Boys' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1T Atlanta ATLiens  9.00
1T Boston BUDA  10.20
3T Triangle Area Triforce  12.00
3T Bay Area Red Dawn  11.83
5T D.C. Foggy Bottom Boys  10.80
5T Minnesota Superior  11.50
7T Utah Swarm  13.67
7T New Jersey DEVYL  9.83
9T Chicago Red Hots  10.00
9T Maine Rising Tide  12.17
11T Valley Ultimate  12.20
12 Charlotte Flight  10.67
13 New York Lil' PoNY  12.00
14 Colorado Cutthroat  11.14
15 Texas United  12.00
16 Cincinnati Flying Pig  13.43
17T Nashville Nashvillains  11.20
17T St. Louis Storm  12.17
19T Pittsburgh Impulse  13.80
19T Texas Toast  9.17
21 Oakland smOAK  14.33
22 Albany Anarchy  13.14
23 Neuqua Valley Nightmare  15.50
Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2019 YCC U20 Boys' Division Final:
 
Atlanta ATLiens   Boston BUDA

ATLiensLogo

  vs
 

BUDALogo

     


 

left arrows  Youth Club Championships: U20 Girls' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1T Triangle Area Warhawks  12.00
1T Maine Rip Tide  10.00
3T D.C. Rogue  11.17
3T Boston BUDA  10.80
5T Colorado Cutthroat  9.17
5T Oregon Downpour  10.83
7T California Current  11.00
7T Texas Tango  11.20
9T Utah Swarm  12.14
10 New Jersey DEVYL Valkyries  10.71
11T Valley Ultimate  12.00
11T Minnesota Superior  12.40
13 Cincinnati Belle  9.29
14 Madison Marahute  11.00
15 Atlanta cATLanta  10.83
16 Pittsburgh Moxie  11.50
17 Tennessee Equi'Knox  10.60
18 Neuqua Valley Hypnosis  11.40

Spirit scores used the WFDF-style system. 

 

 

 

2019 YCC U20 Girls' Division Final:
 
Triangle Warhawks    Maine Rip Tide
WarhawksLogo   vs
 
RipTideLogo2019Archive 01
     


 

left arrows  Youth Club Championships: U20 Mixed Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1T Seattle Bankroll  10.20
1T Indiana INcognito  7.67
3T Madison MUFAbots  9.25
3T Connecticut Harpoon  10.00
5T Minnesota Superior  11.20
5T Lexington Pi+  13.33
7T Vermont Equinox  12.33
7T Bay Area Happy Cows  12.83
9 Philadelphia Forge  10.29
10 Oregon Flood  11.57
11 New York Skyscrapers  13.00
12 Maine Rising Tide  12.33
13 D.C. Swing Vote  10.86
14 Iowa Cornsaw  12.14
15 Kalamazoo United Forte  12.33
16 New Hampshire Frostbite  14.00
17 Maryland Blackout  9.83
18T Columbus Sabers  11.60
18T Milwaukee Lake Effect  12.00

Spirit scores used the WFDF-style system. 

 

 

 

2019 YCC U20 Mixed Division Final:
 
Seattle Bankroll   Indiana INcognito
DiscNWBankrollLogo   vs
 
IndianaINcognitoLogo
     


 

left arrows  Youth Club Championships: U17 Boys' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1T Oregon Eruption!  12.83
1T Seattle Horizon  6.50
3T Triangle Area NC Hammer  11.00
3T Utah Swarm  13.50
5T Atlanta ATLas  12.33
5T Minnesota Superior  11.17
7T Boston BUDA  11.33
7T New Jersey DEVYL  11.83
9 Bay Area Aftershock  10.67
10 OAK Sparks  11.86
11 D.C. Capitol Heights  12.83
12 Toronto Wild  11.50
13 Philadelphia PADAwans  9.86
14 Colorado Cutthroat  10.86
15 Austin Double Trouble  15.14
16 Chicago Storm  12.71
17 Maine Neap Tide  13.83
18 Cincinnati Flying Piglet  15.17
19 Dallas Swing  11.67
20 Madison MUFAbots  13.50

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2019 YCC U17 Boys' Division Final:
 
Oregon Eruption!   Seattle Horizon
OregonEruption!Logo   vs
 
DiscNWHorizonLogo
     


 

left arrows  Youth Club Championships: U17 Girls' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1T Seattle Blossom  11.20
1T Atlanta rATLers  12.80
3T D.C. Force  13.00
3T Bay Area Belly of the Beast  11.50
5T Triangle Area Kitty Hawks  11.80
5T Minnesota Superior  12.20
7T Boston BUDA  12.20
7T Madison MUFAbots  12.60

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2019 YCC U17 Girls' Division Final:
 
Seattle Blossom   Atlanta rATLers
DiscNWBlossomLogo   vs
 
rATLersLogo2019Archive
     


 

 
 
back to top
 

left arrows  Youth Fall Cups    

  

YFC without Discraft logo
 

The 2019 Youth Fall Cups were held across two regions during the fall of 2019.

 
 
 

Date Event Location # Winner
10/26-10/27 New York Youth Fall Cup Saratoga Springs, NY    U-20 Boys: Home School Upper
10/26-10/27 North Carolina Youth Fall Cup Raleigh-Durham, NC    U-20 Boys: last day cancelled (weather)
 
back to top

left arrows   HS State Championships   

 

2019 States Disc art
     

 

     

Boys' Division 

State Date Location Winner 
California (D-I & D-II) 5/18-19  Fresno, CA  DI - Gunn High School

DII - Tie: Oakland Tech & Santa Barbara
Colorado (D-I) 5/11-12 Arvada, CO  East High School Varsity 
Colorado (D-II) 5/4-5  Colorado Springs, CO Broomfield High School
Connecticut 5/11   Lakeville, CT Middletown 
Georgia (D-I) 5/5  East Point, GA  Grady Hgh School 
Illinois (D-I) 6/1-2 Montgomery, IL Neuqua Valley 
Illinois (D-II) 6/1-2  Montgomery, IL  Lyons Township High School 
Indiana 5/4-5 Indianapolis, IN Fishers 
Kentucky 5/18  Lexington, KY  Lexington Homeschool
Maine 6/1  New Gloucester, ME Cape Elizabeth 
Maryland 5/18-19  Centreville, MD  Wootton High School 
Massachusetts (D-I) 5/25-26  Northampton, MA  Amherst Regional 
Massachusetts (D-II) 6/1  Northampton, MA  Harvard 
Massachusetts (D-III) 6/2  Northampton, MA  Abington 
Michigan 6/8  Galesburg, MI  Washtenaw Technical Middle College A 
Minnesota 6/1-2, finals TBD  Blaine, MN  HURT Varsity 
Missouri 5/4-5  Chesterfield, MO  Priory 
New Jersey (DI & DII) 5/25-30  West Windsor & Madison, NJ DI - Columbia High School

DII - Northern Valley Regional High School
New York 5/25-26  Delmar, NY  Bard High School Early College
North Carolina (D-I) 5/4-5  High Point, NC  Carrboro High School
Ohio 5/18-19 Versailles, OH Milford 
Oregon 5/18-19  Bend, OR  South Eugene 
Pennsylvania 5/25-26 Huntingdon, PA  Pennsbury 
Tennessee (D-I) 5/4-5  Nashville, TN  Independence High School
Texas 5/4-5 Plano, TX Marcus High School
Utah DI 5/17-18  South Jordan, UT  Lone Peak 
Utah DII 5/10-11 Ogden, UT Maeser Prep 
Utah (MS) 5/10-11 Ogden, UT Lone Peak 
Vermont  5/28-6/7  Finals - Montpelier, VT   
Virginia 5/25-26  Alexandria, VA  Wilson 
Washington 10/30-11-2  Seattle, WA   

Wisconsin

5/25-26 Madison, WI Madison West High School 

Girls' Division

 
State Date Location Winner 
California 4/14  El Cerrito, CA  Bentley Ultimate 
Colorado 5/11-12  Arvada, CO  Monarch A 
Georgia D-I 5/4  Atlanta, GA  Paideia School
Georgia D-II 5/5 East Point, GA Maynard Jackson High School
Illinois 6/1-2 Montgomery, IL NeuQua Valley 
Maine 6/1  New Gloucester, ME Cape Elizabeth 
Massachusetts (DI) 5/25-26  Northampton, MA  Winchester 
Massachusetts (DII) 6/1 Northampton, MA  
Minnesota 6/1-2  Blaine, MN  Eagan 
Missouri 5/4-5  Chestefield, MO  Lindbergh High School 
New Jersey 5/25-30  West Windsor & Madison, NJ Watchung Hills 
New York 5/25-26  Delmar, NY  
North Carolina  11/9-10 High Point, NC  Chapel Hill High School
Ohio 5/18-19 Versailles, OH Holy Family Catholic 
Oregon 5/18-19 Bend, OR South Eugene 
Pennsylvania 5/25-26  Huntingdon, PA Haverford High School 
Tennessee 5/4-5  Nashville, TN  Knoxville 
Utah 5/17-18  South Jordan, UT  Lone Peak 
Vermont  5/28-6/7  Finals - Montpelier HS, VT   
Virginia 5/11-12  Manassas, VA  Washington-Lee High School 
Washington 5/22-24  Seattle, WA  Roosevelt 
Wisconsin  5/25-26  Madison, WI Madison West 

 

Mixed Division

State Date Location Winner 
Colorado (D-I) 11/9-10  Broomfield, CO Monarch
Colorado (D-II) 11/9-10  Broomfield, CO Littleton High School
Idaho 5/8-9  Boise, ID  Eagle High School 
Iowa 6/8 Ames, IA  Southeast Polk 
Maine 10/13 South Portland, ME  Cape Elizabeth
Massachusetts 6/2  Northampton, MA Lexington 
New Hampshire 5/25-26 Plaistow, NH Phillips Exeter Academy 
Texas 5/4-5 Combined with Open  
Utah 11/8-9 South Jordan, UT   
Utah MS 5/10-11   Ogden, UT  Lone Peak 

 

   
 
back to top

left arrows  Awards   

 

 

back to top

 


 

Note: the USA Ultimate event archives serve as a living document to preserve and share our organization and sport's rich history. Although care has gone into researching information before posting, we realize that inaccuracies may exist, and seek help from the Ultimate community to help fill in the gaps of knowledge that may otherwise be lost.  Please make use of the comments sections on these pages to share stories and information that are relevant to those years and competition divisions.  

In time, we will add to these pages with more information, detail, and better presentation as we go through our extensive and continually growing Ultimate archives.  Contact archives@usaultimate.org if you have any information or materials that can help make these archives a better resource for the Ultimate community.  Of particular interest to us are dontations of any photographic, video, or physical materials that may be deteriorating in Ultimate alumni's attics.  

 
 
  • Timeline