eHistory banner 940x80

 

 

About these archives: a message from USA Ultimate

 

 

left arrows  About   


This page covers information related to youth division competition in 2018.  

In December of 2017, the Youth Competition Working Group met to work on plans for the 2018 season.

 
 
left arrows

2018 Youth

 
Youth   College   Club   Masters   Beach
       
  About  
       
  Youth Club Championships  
  Date Aug. 4-6  
  Location Blaine, MN  
  U20 Boys (27) D.C. Foggy Bottom Boys  
  U20 Girls (17) Triangle Area Warhawks  
  U20 Mixed (16) San Diego Powerline  
  U17 Boys (19) Seattle Space Jam  
  U17 Girls (9) Cincinnati Baby Belle  
       
     
       
       
  HS State Championships  
  # states 26  
       
  Awards  
       
                         
  2010s  | 10 11 12 13 14 15 16 17 18  
  2000s  | 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09
  1990s  |  90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
  1980s  | 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
  1970s  |               <79   79
                         
     

back to top

left arrows  Youth Club Championships   

 

USOpenClubChampionships
 
The 2018 Youth Club Championships were held in conjunction with the U.S Open Club Championships August 5-7, 2018 in Blaine, Minn.
 
 
 

left arrows  Youth Club Championships: U20 Boys' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 D.C. Foggy Bottom Boys 9.60
2 DiscNW Supreme 11.20
3 Atlanta ATLiens 11.60
4 Triangle Area Triforce 10.20
5 Bay Area Red Dawn 13.86
6 Boston BUDA 12.40
7 Cincinnati Flying Pig 10.00.
8 Texas Two Step 17.20
9 Utah Swarm 11.29
10 DEVYL 10.00
11 Montreal Hydro 10.38
12 Illinois Youth Ultimate 11.14
13 Pittsburgh Impulse 11.71
14 Connecticut Harpoon 14.25
15 Charlotte Flight 10.63
16 Philadelphia Unite 11.29
17 Minnesota Superior A 11.38
18 Colorado Cutthroat 14.20
19 Austin Amigos 10.83
20 Triangle Area Carolina Sky 11.43
21 New York Little PoNY 13.00
22 Nashville Nashvillians 11.00
23 STL Storm  11.71
24 Minnesota Superior 2 11.50
25 Valley Ultimate 14.29
26 Neuqua Valley Nightmare 12.83
27 Albany Anarchy  15.71
Spirit scores used the WFDF-style system.
 

 

 

2018 YCC U20 Boys' Division Final:
 
D.C. Foggy Bottom Boys    DiscNW Supreme 

FoggyBottomBoysLogo2018

  vs
 

SupremeLogo2018

13   12


 

left arrows  Youth Club Championships: U20 Girls' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 Triangle Warhawks 12.00
2 Washington DC Rogue 10.00
3 DiscNW Sauce 11.40
4 California Current 11.50
5 Texas Tango 10.20
6 Boston BUDA 10.40
7 Valley Ultimate 11.20
8 Cincinnati Belle 10.40
9 Montreal Aera 12.17
10 DEVYL 11.67
11 Utah Swarm 9.00
12 Colorado Cutthroat 11.43
13 Minnesota Superior 13.00
14 Neuqua Valley Hypnosis 9.33
15 Atlanta cATLanta 11.00
16 Pittsburgh Moxie 12.33
17 Philadelphia Forge 11.60

Spirit scores used the WFDF-style system. 

 

 

 

2018 YCC U20 Girls' Division Final:
 
Triangle Warhawks    Washington DC Rogue
WarhawksLogo2018   vs
 
RogueLogo2018
14   11


 

left arrows  Youth Club Championships: U20 Mixed Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 San Diego Powerline 10.50
2 DiscNW Bankroll 9.60
3 Philadelphia Forge 11.00
4 Minnesota Superior 10.60
5 Maine Rising Tide 11.00
6 Vermont Equinox 9.80
7 Madison MUFAbots 12.40
8 D.C. Swing Vote 10.83
9 Bay Area Happy Cows 12.57
10 Oregon Flood 11.57
11 Iowa Cornsaw 11.33
12 Columbus Sabers 13.50
13 New York Skyscrapers 13.86
14 Kalamazoo United Chill 11.00
14 WISCONN 10.86
14 Portsmouth Granite State 12.00

Spirit scores used the WFDF-style system. 

 

 

 

2018 YCC U20 Mixed Division Final:
 
San Diego Powerline    DiscNW Bankroll
Powerline Logo   vs
 
BankrollLogo2018
15   14


 

left arrows  Youth Club Championships: U17 Boys' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 DiscNW Space Jam 9.00
2 Oregon Eruption! 10.00
3 Bay Area Aftershock 11.00
4 Atlanta ATLas 11.83
5 D.C. Capitol Heights 14.33
6 Utah Swarm 10.75
7 Triangle NC Hammer 10.67
8 Minnesota Superior 11.83
9 Boston BUDA  9.80
10 DEVYL 10.80
11 Texas Swing 12.67
12 Colorado Cutthroat 12.50
13 Philadelphia Padawans 10.33
14 Cincinnati Flying Piglet  12.57
15 Maine Neap Tide 14.29
16 IYU Windy City 12.71
17 Triangle Area Lucky PuNCs 12.17
18 Oakland Sparks 11.00
19 Pittsburgh Pulse 11.00

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2018 YCC U17 Boys' Division Final:
 
DiscNW Space Jam    Oregon Eruption!
SpaceJamLogo2018   vs
 
EruptionLogo2018
13   10


 

left arrows  Youth Club Championships: U17 Girls' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 Cincinnati Baby Belle 9.20
2 DiscNW Insidious 11.17
3 Triangle Kitty Hawks 10.00
4 Maine Rip Tide 8.67
5 Atlanta rATLers 12.80
6 D.C. Force 11.50
7 Boston BUDA 11.00
8 Bay Area Belly of the Beast! 13.60
9 Minnesota Superior 10.50

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2018 YCC U17 Girls' Division Final:
 
Cincinnati Baby Belle    DiscNW Insidious 
CincinnatiBelleLogo2018   vs
 
InsidiousLogo2018
10   6


 

 
 
back to top
 

left arrows   Youth Club Regional Championships   

  

  The 2018 Youth Club Regionals saw 12 teams compete across one regional championship event: the 2018 Western Youth Fall Cup.  
 
 

left arrows  Youth Club Regionals: Western Region U15 Boys' Division 

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 Utah Swarm  
2 Oakland Rebels  
3 Portland Tornado  
4 Eugene Rogue  
5 Boise Ultimate Flyway  

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2018 Western Regional U15 Boys' Division Final:
 
Utah Swarm    Oakland Rebels
Utah Swarm logo U15    vs
 
Oakland Ultimate logo U15 
12   8


 

left arrows  Youth Club Regionals: Western Region U17 Boys' Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 Portland Wildfire  
2 Eugene Skyfall  
3 Summit Ultimate  
4 Oakland Sparks  

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2018 Western Regional U17 Boys' Division Final:
 
Portland Wildfire   Eugene Skyfall
 Portland Wildfire logo U17   vs
 
 Skyfall logo U17
 13   7


 

left arrows  Youth Club Regionals: Western Region U20 Mixed Division   

   
 
Standing Team Spirit Scores
1 Berkeley HS Co UpROAR  
2 Oregon Flood  
3 Corvallis Force  

Spirit scores used the WFDF-style system.

 

 

 

2018 Western Regional U20 Mixed Division Final:
 
Berkeley HS Co (UpROAR)   Oregon Flood 
BerkeleyHighCoup U20    vs
 
Oregon Flood logo U20 
 12    11
 
 

 
 
back to top

left arrows   HS State Championships   

 

     

 

     

Boys' Division 

State Date Location Winner
California (D-I) 5/19-20 Sacramento, CA Gunn High School
California (D-II) 5/19-20 Sacramento, CA - Combined with DI Santa Barbara High School
California MS 5/20  Santa Cruz, CA   not reported
Colorado (D-I) 5/5-6 Denver, CO East High School 
Colorado (D-II) 5/5-6 Denver, CO Cheyenne Mountain 
CO Qualifier (East) 4/21  Littleton, CO  Littleton High School
CO Qualifier (West) 4/21  Washington Heights School  Chatfield Senior High School - A Team
CO Qualifier (North) 4/28  Monarch High School   not reported
Connecticut 5/12 Lakeville, CT Hotchkiss Varsity
Georgia (D-I) 4/21-29 Georgia  Grady 
Georgia (D-II) 4/21-29 Georgia Woodward 
Illinois (D-I) 6/2-3 Montgomery, IL  not reported
Illinois (D-II) 6/2-3 Montgomery, IL  not reported
Indiana 5/5-6  Indianapolis, IN  Center Grove 
Kentucky 5/19 Lexington, KY  not reported
Maine 5/26 New Gloucester, ME Cape Elizabeth
Maryland 5/12  Catonsville, MD  Wootton High School
Massachusetts (D-I) 5/26-27  Northampton, MA   not reported
Massachusetts (D-II) 6/2-3  Northampton, MA   not reported
Massachusetts (D-III) 6/2-3  Northampton, MA  not reported
Michigan 6/9  Kalamazoo, MI  CANCELLED
Minnesota 6/2-3 Blaine, MN  not reported
Missouri 5/5-6  Chesterfield, MO De Smet Jesuit 
New Jersey (D-I) 5/26-27, 5/31 Lawrenceville & Madison, NJ Westfield
New York 5/26-27  Bethlehem, NY Stuyvesant High School
North Carolina (D-I) 4/21-22  Raleigh, NC  Jordan High School
Ohio 5/19-20  Versailles, OH  Moeller
Ohio Qualifier (CIN) 4/28  Milford, OH   not reported
Ohio Qualifier (CLE)  --    not reported
Ohio Qualifier (COL) 5/12  Columbus, OH  St. Charles Preparatory School
Oregon 5/19-20  Portland, OR  South Eugene
Pennsylvania 5/26-27 North Huntingdon, PA Radnor
PA Qualifier (PHI) 5/5  Philadelphia, PA  Pennsbury
Tennessee (D-I) 5/5-6 Nashville, TN STEM Varsity 
Texas 5/5-6 Plano, TX Marcus 
Utah 5/18-19  Salt Lake City, UT  Green Canyon High School
Vermont (Club)      
Virginia 5/19-20  Manassas, VA   not reported
Washington 10/30-11/3 Tukwila, WA  
Wisconsin 5/26-27 Madison, WI Madison West High School

Girls' Division

State Date Location Winner
California 4/14  El Cerrito, CA  Berkeley High
Colorado 5/5-6  Denver, CO  Boulder 
Georgia 4/21-29 GA  Paideia 
Illinois 6/2-3 Montgomery, IL   not reported
Indiana 5/5-6  Indianapolis, IN   not reported
Maine 5/26  New Gloucester, ME  Forest City
Massachusetts 5/26-27 Northampton, MA   not reported
Minnesota 6/2-3 Blaine, MN  not reported
Missouri 5/5-6  Chesterfield, MO  Lindbergh 
New Jersey 5/26  Lawrenceville, NJ Watchung Hills
New York 5/26-27  Bethlehem, NY  not reported
North Carolina  4/21-22 Raleigh, NC  High Country Homeschoolers
North Carolina (Fall) 10/27-28 High Point, NC  
Ohio 5/19-20 Versailles, OH  Holy Family Catholic
Pennsylvania 5/26-27 North Huntingdon, PA Radnor
PA Qualifier (PHI)      
Tennessee 5/5-6 Nashville, TN Knoxville 
Utah 5/18-19  Salt Lake City, UT  Lone Peak
Vermont (Club)      
Virginia 5/19-20  Manassas, VA  HB Woodlawn Secondary Program 
Washington 5/29-6/2 Tukwila, WA  not reported
Wisconsin 5/26-27 Madison, WI Stoughton High School

Mixed Division

State Date Location Winner
California 12/2 San Jose, CA  
Colorado (D-I) 11/10-11 Denver, CO  
Colorado (D-II) 11/10-11 Denver, CO   
Idaho 5/14-15  Boise, ID  Rocky Mountain High School 
Iowa 5/19 Ames, IA  not reported
Maine 6/2  New Gloucester, ME  not reported
Massachusetts 6/3  Northampton, MA   not reported
New Hampshire 5/26-27 Stratham, NH Phillips Exeter Academy
New York 5/26-27 Bethlehem, NY  not reported
Texas 5/5-6 Plano, TX Bowie 
Utah 11/9-10  Farmington, UT  
Utah MS 5/11-12   Farmington, UT Lone Peak X

 

 

   
 
back to top

left arrows   Awards   

 

 

back to top

 


 

Note: the USA Ultimate event archives serve as a living document to preserve and share our organization and sport's rich history. Although care has gone into researching information before posting, we realize that inaccuracies may exist, and seek help from the Ultimate community to help fill in the gaps of knowledge that may otherwise be lost.  Please make use of the comments sections on these pages to share stories and information that are relevant to those years and competition divisions.  

In time, we will add to these pages with more information, detail, and better presentation as we go through our extensive and continually growing Ultimate archives.  Contact archives@usaultimate.org if you have any information or materials that can help make these archives a better resource for the Ultimate community.  Of particular interest to us are dontations of any photographic, video, or physical materials that may be deteriorating in Ultimate alumni's attics.  

 
 
  • Timeline