New Start Program

 

Current Grant Programs     l     Grant Recipients

 

Following is a list of the past recipients that have received a USAU equipment grant to help start their new teams, leagues and Ultimate programs.

 

2017

Program/Organization Contact City State
Project Renewal Amy Kersten Davenport IA
South Bay HS Girls Team Jennifer Pashley & Cara Burks Los Altos CA
Town of Summerville SC Parks & Rec Darien Gabriel Summerville SC
Notre Dame Elementary School Gilbert DiSanto Novelty OH
LI Ultimate Jack Slavinskas   East Northport  NY
Town of Kersey Recreation James Neill   Kersey  CO
Heritage Christian School Jeremy Schneider   University Place  WA
Florida Polytechnic University Justin Heacock   Lakeland  FL
Shakopee School Districk ISD 720 Martin Lohman   Shakopee  MN
Bel Air Bomb Squad Nicholas Rumke   Bel Air  MD
Scarborough (ME) Middle School Ultimate Page Lennig   Scarborough  ME
St. HOPE Leadership Academy Reynaldo Punzalan   New York  NY
New Fairfield HS Ultimate Harrison Stoffel   New Fairfield  CT
Newport Middle School Angela Furguson Newport PA
Hiawatha Community Center Benjamin Ardel Seattle WA
Lifespring Academy Blake Evans Clayton NC
Central Valley High School   Kevin Beykirc   Liberty Lake WA
TMI- The Episcopal School of Texas   Mark Phillippi   San Antonio TX
FAB Captain (Women's team)   Megan Pera   Oakland CA
Baltimore Polytechnic Institute   Nischal Shah   Baltimore MD
The University of Tulsa   Rachel Deeds   Fayetteville AR
Cohoes Middle School   Teresa Gendron   Cohoes NY
Farg/Moorhead Summer League   Tyrie Williams   Fargo ND
Clear Creek- Amana high School   Grant Elsbernd   Tiffin IA
Southern Boone Area YMCA   Tara Eppy   Ashland MO

 

2016

Program/Organization Contact City State
Eleanor Roosevelt High School Ultimate Club Laurent Rigal Greenbelt MD
School for Global Leaders Chris Grenier New York NY
Rogers New Tech High School Todd Sisson St. Rogers AR
Horizon High School Steve Windness Thornton CO
Averett University Robert Hanna Danville VA
Judge Memorial High School Natalie Smith Salt Lake City UT
Round Rock High School Jack Schiller Round Rock TX
CDCPS Middle School Jodi Robert Lawrence MA
Berkeley Arts Magnet Elementary School Jonathan Ingersoll Berkeley CA
Burr and Burton Academy Thomas Von Allmen Manchester VT
Love Hatbox Sports Tim Denton Muskogee OK
Anchorage Youth Ultimate League Heidi Halverson Anchorage AK
SLO Classical Academy High School Erik Blaze San Luis Obispo CA
Granby High School Matt Pinckney Granby CT
San Antonio Christian School Christopher Foley San Antonio TX
Clover High School Heidi Haug East Clover SC
James B. Conant High School Ultimate Jeff Robinson Hoffman Estates IL
Middleboro Magic Markers Ultimate Josh Quackenbush Middleboro MA
St. Louis Community College Ultimate Nathan Nichols St. Louis MO
Druid Hills High School Denise Koo Atlanta GA
Frederick Douglass High School Joseph Edwards Baltimore MD
Havana Park District Ryan Daum Havana IL
Moore Haven Elementary School Chad Pio Moore Haven FL
East Lansing Youth Ultimate Pat Walton East Lansing MI
Bluebonnet Trail PE Amy Rodriguez Austin TX
St. Francis Borgia Regional High School Gwen Mauntel Washington MO
Ultimate Club at UTRGV Jorge Hinojosa McAllen TX
The New School Katherine Smith Atlanta GA
Columbus State University Logan Ogletree Columbus GA
Wheaton Mastodonnas Lydia Angell Wheaton IL
Yu Ming Charter School Scott Tay Oakland CA
Bethlehem Central HS Ultimate Team Steve Relles Delmar NY
Guilderland High School Ultimate Frisbee Team Dave Kenyon Saratoga Springs NY
Albany High School Mitchell Wohl Glenville NY
Harbor Ridge Middle School Joseph Feinstein Gig Harbor WA
Boys & Girls Clubs of Wake County Molly Corrigan Raleigh NC
Austin YCC U-19 team Luis Torres Austin TX

 

2015

Program/Organization Contact City State
Pine Baroness Kate Douthat Princeton NJ
North Carolina School of Science & Mathematics Rachel Eulau Durham NC
Des Moines Parks and Recreation Ian Knutsen Des Moines IA
Marital Arts Therapy David Reicher Warren MI
Rider University Ultimate Camp Michael Silverman Lawrenceville NJ
WW-P Girls Ultimate (Wind Dragons) Angela Mao West Windsor NJ
Sumner Teen Center Dustin Hamby Gallatin NJ
Western Massachusetts Women's Ultimate Gloria Miller Amherst MA
South End Community Health Center - Weight InitiativeNow Connie Wang Boston MA
Surge Ultimate Theresa Zettner Grosse Pointe MI
Beaumont Middle School Physical Education LaDonda Porter Lexington KY
Jordan Boys & Girls Club of Boston Lexi Doolittle Boston MA
Coburg Community Charter School Alexandra Child Coburg OR
Urbana Middle School S.P.L.A.S.H. Program Parker Sands Urbana IL
Lake Center Middle School Physical Education Ernie Jamie Santa Fe Springs CA
Madison Junior High School Amanda Daukus Naperville IL
Mamaroneck High School Ultimate Elliot Chan Larchmont NY
Hall Fletcher Elementary School Evelina Pierce Asheville NC
St. Louis Park Girls Ultimate Seija Stratton Shoreview MN
Benilde-St. Margaret's School- Women's Ultimate Team Samantha Sackett Minneapolis MN
Bagley Middle School Kara Leonard Chatsworth GA
Camptonville Elementary Alison Martin Nevada City CA
Angelo State University Dr. Warren Simpson San Angelo TX
Oklahoma Baptist University Tim Thomsen Shawnee OK
Texas A&M University - Galveston Campus James Johnson Galveston TX
US Air Force Academy Matthew Sheikh Colorado Springs CO
UAB Ember Women's Ultimate Savannah Ferch Birmingham AL
John Carroll University Women's Ultimate Alora Cinicola University Heights OH
Rogue - Club Women's Ultimate Team Jocelyn Keung Cary NC
Central Park School for Children Judy Compton Durham NC
SPA/VIS United SUmmer Girls Program Nicolas Simonelli St. Paul MN
New Way Academy Kelly Payne Phoenix AZ
UNC Charlotte Women's Ultimate Frisbee Club Evey Le Charlotte NC
Manhattan College Ultimate Frisbee Lisa Boneta Manhasset Hills NY
Texas A&M University-Commerce Melissa Roszhart Greenville TX
University of Memphis Richey Ward Memphis TN
Shenandoah University Joey Lisko Winchester VA
Covenant College Ryan Seay Lookout Mountain GA
The Collaborative Taylor Curtis Londonderry VT
Northside Middle School Brittany Snyder Muncie IN
Long Island Ultimate Collin Bartoldus Nelville NY
DDST, College View High School Joah Chun Denver CO
Jordan Middle School Joe Strong Midvale UT
Holly Springs High School Tristan Green Durham NC
Keith Valley Middle School Ultimate David Baer Lansdale PA
Jordan High School Christan Neral Sale Lake City UT
Canyon High School Ultimate Frisbee Club Travis Gradijan Anaheim CA

2014

Program/Organization Contact City State
Hickory Tavern Elementary & Middle School Jon Jansen Laurens County SC 
Crater School of Business, Innovation & Science Mike Rogan Central Point OR
Cedar Rapids Ultimate Caleb White Cedar Rapids IA
Greenville Youth Ultimate League Wesley Hall Greenville SC
Covington High School Eric Stockberger Covington IN
Louisiana College Sorrowbear Matthew Butts Pineville LA
Lindbergh High School Kathryn Lyons St. Louis MO
Sharon Rec. Department Justin Munio Norfolk MA
Earl Warren Middle School Ultimate Club Cliff Hanna Del Mar CA
Youth Ultimate Camp Alexandra Child Eugene OR
Denver School of Science & Tech Ultimate Team Hilary Walker Denver CO
Georgetown University Women's B-Team Brendan Thompson Washington DC
San Luis Obispo Classical Academy David Hazlebeck San Luis Obispo CA
Brighton School Angie Nichols Lynnwood WA
Temple University Women's Ultimate Frisbee Club Jenna Borges Philadelphia PA
Old Town Recreation Center Adam Mahaney Old Town ME
University of Sioux Falls Wesley Theis Sioux Falls SD
Marlboro School of Discovery Jason White Clio SC
Maloney High School Spartans Jacob Wronski Meriden CT
Glen Hills Middle School Bill Polacheck Glendale WI
Everett Parks and Recreation Athletic Department Jeremy Oshie Everett WA
Lindon City Youth Ultimate Clark Pew Lindon UT
Oak Ridge High School Michael Jones Conroe TX
Madrona K-8 Jennifer Hendrickson Seattle WA
North Liberty Elementary School Denise Brooks Walkerton IN
Gentry High School Luis Aguilera Indianola MS
King George County Parks and Recreation Tim Smith King George VA
Madison West HS Girl's Ultimate Team Nate Maddux Madison WI
Stony Brook Univeristy Leanne Beyel Stony Brook NY
Montana State University Women's Ultimate Natalie Seeger Bozeman MT
Prince Edward County High School Kenneth Ashley Farmville VA
Marlboro County High School James Pierce Laurinburg NC
Spencer County Middle School Robin Potter Taylorsville KY
Bismarck-Henning High School Hannah Rhoades Bismark IL
Desert Marigold School Kirk Slagel Phoenix AZ
Benton Central Jr.-Sr. High School Dusty Hughes Oxford IN
Agnes Scott College Mira Walker Atlanta GA
Oviedo High School William Furiosi Oviedo FL
Duval Charter School Jared Davis Jacksonville FL
Mapleton Early College High School Katy Luceno Thornton CO
SunWest Hudson Athletic Association James Maloney Hudson FL
Warwick High School Eyreka Swenson Newport News VA
Ben Davis High School Blake Vanderbush Carmel IN
Proctor Public Schools Bill Stafford Duluth MN
Indiana Tech University Joseph Miller Fort Wayne IN
South Portland Middle School Victoria Morales South Portland ME
Briar Woods High School Evan Sacks Arlington VA

 

2013

Program/Organization Contact City State
Gambold Prep Magnet HS Jason Meland Indianapolis  IN 
University of Washington Bothell Betsy Brown Bothell WA
Chanhassen Ultimate League Thomas Kelly Chanhassen  MN 
East Carter MS Raiders-PE Class Jessica Hall Grayson KY
Cumberland County Little League Ultimate Graham Gant Millville NJ
Futskilz Soccer Heidi Mueller Panama City Beach FL
GFW Ultimate Daniel Kaiser Winthrop MN
Downers Grove South HS Stephen Zownorega Downers Grove IL
Hartford HS Thatcher Hinman White River Junction VT
Saint Francis and Clare Catholic School Stephen Imel Greenwood IN
University of Kentucky Womens Team Shannon Knoch Stamping Ground KY
West Ultimate Sean Graff Salt Lake UT
Detroit Ultimate Frisbee League Samira Guyot Detroit MI
Sandy Disc Ultimate Mikhail Stal San Diego CO
Blackhawk Middle School Kyle Olsen Madison WI
Davidson Fine Arts Magnet School John Walker Augusta GA
Robert Lee HS Ultimate J Scott and H Street Jacksonville FL
Love$eat Colleen Parker Oneonta NY
Franklin Pierce University Bradley Arena Rindge NH
Charter Academy of the Redwoods Bethany Kerr Ukiah CA

 

2012

Program/Organization Contact City State
Three Rivers Ultimate Club (TRUC) Matt Zietlow Three Rivers  MI 
Inertia Ultimate Frisbee Team Matt McClenny Brier WA
LeTourneau University Aaron Shelton  Longview  TX 
East Mississippi Community College Cathy Castleberry Scooba MS
Apple Valley HS Girls Team Chris Miller Apple Valley MN
Jack Jouett Middle School Chuck Shepard Charlottesville VA
Earlham College Colin Ulin Indianapolis IN
Rosemount High School Team Dean Anderson Rosemount MN
Playworks Metro Boston, Lee Academy Elizabeth Calkins Jamaica Plain MA
Wayland Baptist University Ernest "Jude" Davis Plainview TX
Carolina Forest High School Team Greg Williams Myrtle Beach SC
Las Cruces High School Team Jacob Minella Las Cruces NM
Culpeper Adult Ultimate League Jonathan Endres Culpeper VA
Delaware Ultimate Educational League (DUEL) Keala TeKolste Wilmington DE
Spokane Ultimate Lindsay Chutas Spokane WA
Jeffersonville High School Team Michael Dennis Jeffersonville IN
West Point - United States Military Academy Michael Richardson West Point NY
Middlebury Union High School Michelle Steele Middlebury VT
Loras All-Sports Camp Robert Tucker Dubugue IA
Grand Rapids Ultimate League Sean Prentiss Grand Rapids MI
Ringgold High School Team Diane Martin Ringgold GA
Community Schools Collab. w/ Sylvester Middle School Christopher Lu Seattle WA
Uncompahgre Ultimate Club Scott Shine Montrose CO
Compass Montessori Farm School Rick White Golden CO
Redemptorist High School Alvin Raetzsch Baton Rouge LA
LSU Women's Ultimate Lauren Smith Baton Rouge LA
Otterbein University Patti Wilson Westerville OH
Bennington College Nicholas Dregni Bennington VT
Stevens Point Area Senior HS Amy Steinmetz Stevens Point WI
Fayetteville Disc Association April Johnson Fayetteville AR
Literacy First Charter School Carla Slater Kettrick El Cajon CA
L.O. Kimberly Elementary School Yoofi Dowell Atlanta GA
Washington State University Tri-Cities Ty Schoenwald Richland WA
St. Joseph School Carole Kitchell Seattle WA
Volcano School of Arts and Sciences Corey Nash Volcano HI
Providence High School Andrew Au Charlotte NC
City of Waukesha Park, Recreation and Forestry Sheryl Emanuel Waukesha WI
Laurens Middle School Amber Pennington Laurens SC
Stoughton High School Francis Kelley Stoughton WI
UVa-Wise Ultimate Eric Craighead Wise VA
Doctors Charter School Rebecca Poznansky Miami Shores FL
Blackman Schools Robert Owen Murfreesboro TN
United States Coast Guard Jesse Reeves New Orleans LA
Century Academy for Excellence Daniel Schlabach Inglewood CA
KIPP Austin Collegiate Mia Iseman Austin TX

 

2011

Program/Organization Contact City State
Calvin Women Trent Stensrud Kalamazoo MI
Layton High School Jacob Rappleye Layton UT
Madison High School Team Fran Kelley Madison WI
Lake Ariel High School Team Anthony Zoppi Lake Ariel PA
Houston Inferno Kali Frost Houston TX
Delaware Ultimate Elise Colmb Newark DE
Jefferson Middle School Emily Roszkowski Arlington VA
Lee University Michael Curry Cleveland TN
School Without Falls Charlotte Purcell Washington DC
Springville High School Eric Jacobson Springville UT
Brother Martin High School Alexander Coppejans New Orleans LA
Atascadero Ultimate Sean Sommerville Santa Margarita CA
San Marcos High School Daniel Benson San Marcos TX
Clarion University Lindsay Bowman Clarion PA
Warsaw Community High School Sam Wysong Fort Wayne IN
Cooper High School Andrew Swartchick Crystal MN
Georgia College Joseph Hanson Milledgeville GA
University of Idaho Kyle Oldemeyer Moscow ID
JCPS/Butler Traditional High School Jordan Elliot Louisville KY
Dallas High School Lee Jones Dallas OR
Team Ultimate Camp Shannon O'Malley Seattle WA
American Somoa Ultimate Robert Kerns Pago Pago AS
JCPS/Butler Traditional High School Jordan Elliot Louisville KY
KIPP: King Collegiate High School Robert Tolaer San Lorenzo CA
Imagine Me Leadership Charter School Manuel Fergus Brooklyn NY
Kearney Family YMCA Ray Longoria Kearney NE

 

2010

Program/Organization Contact City State
Seattle Girls Ultimate Leadership Initiative (SeaGUL) Wynne Scherf Seattle WA
Southwestern University Rory Jones Georgetown TX
Portland Ultimate Flying Disc Foundation Monica Corbo Portland OR
University of Maine at Presque Isle Justin Fereshetian Presque Isle ME
Oregon Institute of Technology Jacob Miller Klamath Falls OR
University of Virginia College at Wise Eric Craighead Wise VA
Frederick Area Ultimate Dan Lefever Frederick MD
Sherwood Githens Middle School (TYUL) Caroline Guthrie Durham NC
Fossil Ridge High School Richard Cruz Keller TX
South Garland High School Fred Benitez Garland TX
Portland Ultimate Flying Disc Foundation Monica Corbo Portland OR
Suffolk Community College Sean Irizarry Moriches NY
Iowa City High School Team Johnathan Goupell Iowa City IA