History banner 940x80

03 2019 USA Triple Crown Post Season Disc forPrint r1 02
 

 

About these archives: a message from USA Ultimate

 

 

left arrows  About   


This page covers information related to the 2019 Triple Crown Tour.
 
left arrows

2019 Club

 
Youth   College   Club   Masters   Beach
       
  About  
       
  National Championships  
  Date Oct. 24 - 27  
  Location San Diego, CA  
  Men's (16) Sockeye  
  Mixed (16) AMP  
  Women's (16) Brute Squad  
       
  Regionals  
  Date Sep. 21 - 22  
       
  Sectionals  
  Date Sep. 7 - 8  
       
  U.S. Open Ultimate Championships  
  Date Aug. 2 - 4  
  Location Blaine, MN  
  Men's (12) Sockeye  
  Mixed (12) Drag'n Thrust  
  Women's (12) Brute Squad  
       
  Regular Season  
  Date June 1 - Sep. 2  
       
  Awards  
       
                         
  2010s  | 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
  2000s  | 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09
  1990s  |  90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
  1980s  | 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
  1970s  |               <79   79
                         
     

back to top

left arrows  National Championships   

 

USAU Club Nationals Logo   colour
 

 

 
 
     

left arrows  National Championships: Men's Division  

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Sockeye Northwest 10.20
2 Machine Great Lakes 9.80
3T Ring of Fire Southeast 9.60
3T PoNY Northeast 10.60
5 Truck Stop Mid-Atlantic 10.71
6 Revolver Southwest 10.86
7T Rhino Slam! Northwest 10.14
7T Sub Zero North Central 11.00
9T Doublewide South Central 10.86
9T Furious George Northwest 11.86
11 Condors Southwest 10.29
12 Temper Mid-Atlantic 11.57
13 GOAT Northeast 12.29
14 DiG Northeast 10.57
15 Johnny Bravo South Central 11.57
16 Chain Lightning Southeast 11.71

 
 

 

 

2019 Men's Division Final:
 
Sockeye   Machine
 SockeyeLogo   vs
 
MachineLogo 
 13   12 


left arrows  National Championships: Mixed Division  

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 AMP Mid-Atlantic 10.33
2 Mischief Southwest 10.80
3T Drag'n Thrust North Central 10.33
3T shame. South Central 10.60
5 BFG Northwest 9.67
6 Mixtape Northwest 9.67
7T Superlame. Southeast 10.71
7T Public Enemy South Central 9.29
9T Cocktails Great Lakes 10.86
9T Snake Country Northeast 10.29
11 Polar Bears Southwest 9.86
12 MOONDOG Northwest 11.71
13 Wild Card Northeast 10.86
14 Space Heater Mid-Atlantic 11.00
15 Toro Southeast 10.57
16 Slow White Northeast 11.43

 
 

 

 

2019 Mixed Division Final:
 
AMP   Mischief
 AMP   vs
 
MischiefLogo 
15   9


left arrows  National Championships: Women's Division   

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Brute Squad Northeast 9.80
2 6ixers Northeast 9.67
3T Fury Southwest 10.00
3T Schwa Northwest 11.71
5 Riot Northwest 9.33
6 Molly Brown South Central 10.00
7T Scandal Mid-Atlantic 9.43
7T Phoenix Southeast 9.14
9T Nightlock Southwest 10.43
9T Traffic Northwest 10.71
11 Siege Northeast 9.71
12 Nemesis Great Lakes 9.86
13 Wildfire Southwest 10.43
14 Iris Northeast 10.57
15 Pop North Central 10.00
16 Ozone Southeast 10.57

 
 

 

 

2019 Women's Division Final:
 
Brute Squad   6ixers
BruteLogo2019Archive    vs
 
6ixersLogo 
15   7


left arrows   National Championships: News and Media   

 

Video:

  •  


Previews and recaps:


Event News:

   
 
back to top

left arrows  Postseason: Regionals   

 


Men's Division

Date   Name Region Location Nationals Qualifiers in order of regional finish (Regional seed: win-loss record, pre-regional national ranking: season win-loss record thus far) 
September 21-22 Great Lakes Men's Regional Great Lakes Stevensville, MI                                   (Lakeshore Youth Soccer Complex) Chicago Machine 
September 21-22 Mid-Atlantic Men's Regional Mid-Atlantic Frederica, DE
(Delaware Sports Turf Fields)
Truck Stop, Pittsburgh Temper 
September 21-22 North Central Men's Regional North Central Blaine, MN
(National Sports Center)
Sub Zero 
September 21-22  Northeast Men's Regional Northeast Devens, MA
(Rogers Field)
DiG, PoNY, GOAT 
September 21-22 Northwest Men's Regional Northwest Salt Lake City, UT
(Regional Athletic Complex)
Sockeye, Furious George, Rhino Slam! 
September 21-22 South Central Men's Regional South Central Tulsa, OK
(Mohawk Sports Complex)
Doublewide, Johnny Bravo 
September 21-22 Southeast Men's Regional Southeast Advance, NC
(BB&T Sports Park)
Ring of Fire, Chain Lighning 
September 21-22  Southwest Men's Regional Southwest Norco, CA
(Silverlakes Sports Complex)
Revolver, SoCal Condors 

 

Mixed Division

Date   Name Region Location Nationals Qualifiers in order of regional finish (Regional seed: win-loss record, pre-regional national ranking: season win-loss record thus far)
September 21-22 Great Lakes Mixed Regional Great Lakes Grand Rapids, MI                              (Quincy Park) Columbus Cocktails 
September 21-22 Mid-Atlantic Mixed Regional Mid-Atlantic Frederica, DE
(Delaware Sports Turf Fields)
AMP, Space Heater 
September 21-22 North Central Mixed Regional North Central Blaine, MN
(National Sports Center)
Drag'n Thrust 
September 21-22 Northeast Mixed Regional Northeast Devens, MA
(Rogers Field)
Wild Card, Slow White, Snake Country 
September 21-22  Northwest Mixed Regional Northwest

Salt Lake City, UT
(Regional Athletic Complex)

Seattle Mixtape, MOONDOG, BFG 
September 21-22 South Central Mixed Regional South Central Tulsa, OK
(Mohawk Sports Complex)
Public Enemy, shame. 
September 21-22 Southeast Mixed Regional Southeast Advance, NC
(BB&T Sports Park)
Superlame, Toro 
September 21-22 Southwest Mixed Regional  Southwest Norco, CA
(Silverlakes Sports Complex)
Mischief, Polar Bears 

 Women's Division

Date   Name Region Location Nationals Qualifiers in order of regional finish (Regional seed: win-loss record, pre-regional national ranking: season win-loss record thus far)
September 21-22 Great Lakes Women's Regional Great Lakes Stevensville, MI                                   (Lakeshore Youth Soccer Complex) Nemesis 
September 21-22  Mid-Atlantic Women's Regional Mid-Atlantic Frederica, DE
(Delaware Sports Turf Fields)
Scandal 
September 21-22  North Central Women's Regional North Central Blaine, MN
(National Sports Center)
Pop 
September 21-22  Northeast Women's Regional Northeast Devens, MA
(Rogers Field)
6ixers, Brute Squad, Siege, Iris 
September 21-22 Northwest Women's Regional Northwest Salt Lake City, UT
(Regional Athletic Complex)
Seattle Riot, Traffic, Schwa 
September 21-22  South Central Women's Regional South Central Tulsa, OK
(Mohawk Sports Complex)
Molly Brown 
September 21-22 Southeast Women's Regional Southeast Advance, NC
(BB&T Sports Park)
Phoenix, Ozone 
September 21-22  Southwest Women's Regional  Southwest Norco, CA
(Silverlakes Sports Complex)
Fury, Nightlock, Wildfire 

 

 
back to top

left arrows  Postseason: Sectionals   

 
 

 

Men's Division

Date   Name Region Location # Regionals Bids  Winner
September 7-8 Central Plains Men's Sectional Great Lakes Indianapolis, IN          
(Grand Park Sports Complex)
Brickyard 
September 7-8  East Plains Men's Sectional Great Lakes  Versailles, OH      
(Pheasant Ridge Driving Range)
Nain Rouge 
September 7-8  Capital Men's Sectional Mid-Atlantic  Fredericksburg, VA                    (Publix Virginia Soccer Training Center) Vault 
September 7-8  Founders Men's Sectional Mid-Atlantic  West Windsor Township, NJ (Mercer County Community College Patrol 
September 7-8  Northwest Plains Men's Sectional  North Central   Wausau, WI                (Eastbay Sports Complex) Yogosbo 
September 7-8 West Plains Men's Sectional  North Central 
Cedar Rapids, IA      
(Tuma Sports Complex)
Prairie Fire 
September 7-8 East New England Men's Sectional Northeast Devens, MA
(Rogers Field) 
Lantern 
September 7-8 Metro New York Men's Sectional Northeast Middletown, NY                  (Blue Sky Polo Fields Blueprint 
September 7-8 Upstate New York Men's Sectional Northeast Batavia, NY                   (Batavia Soccer Park) Phoenix 
September 7-8 West New England Men's Sectional Northeast Devens, MA
(Rogers Field) 
Sprout 
September 7-8 Alaska Men's Sectional Northwest      
September 7-8 Big Sky Men's Sectional Northwest Ogden, UT                            (Golden Spike Event Arena) The Killjoys 
September 7-8 Oregon Men's Sectional Northwest Corvallis, OR                            (Cyrstal Lake Park 1   Dark Star 
September 7-8 Washington Men's Sectional Northwest Burlington, WA                          (Skagit River Park Playfields Voodoo 
September 7-8 Ozarks Men's Sectional South Central Little Rock, AR                  (Burns Park Soccer Complex) Dreadnought 
September 7-8 Rocky Mountain Men's Sectional South Central Arvada, CO                                (Long Lake Regional Park) Inception 
September 7-8 Texas Men's Sectional South Central
Round Rock, TX       
(Round Rock Multipurpose Complex)
H.I.P. 
September 7-8 East Coast Men's Sectional Southeast North Myrtle Beach, SC            (North Myrtle Beach Sports Park Tanasi 
September 7-8 Florida Men's Sectional Southeast Apopka, FL               (Northwest Recreation Complex UpRoar
September 7-8 Gulf Coast Men's Sectional Southeast Birmingham, AL               (Finley Center / Hoover Met Complex Freaks 
September 7-8 North Carolina Men's Sectional Southeast Advance, NC                   (BB&T Sports Park) Brickhouse 
September 7-8 Hawaii Men's Sectional Southwest      
September 7-8  Nor Cal Men's Sectional Southwest Santa Cruz, CA       
(UCSC East Fields)
OAT 
September 7-8  So Cal Men's Sectional Southwest Norco, CA       
(Silverlakes Sports Complex)
SoCal Condors 

 

Mixed Division

 

Date   Name Region Location # Regionals Bids  Winner
September 7-8 Central Plains Mixed Sectional Great Lakes  Indianapolis, IN              (Grand Park) U54 Ultimate 
September 7-8 East Plains Mixed Sectional Great Lakes  Versailles, OH      
(Pheasant Ridge Driving Range)
Steamboat 
September 7-8  Capital Mixed Sectional Mid-Atlantic  Fredericksburg, VA                    (Publix Virginia Soccer Training Center Rally 
September 7-8  Founders Mixed Sectional Mid-Atlantic  Allentown, PA                            (Lehigh County Sports Fields Loco 
September 7-8  Northwest Plains Mixed Sectional North Central  Wausau, WI                              (Eastbay Sports Complex NOISE 
September 7-8 West Plains Mixed Sectional North Central  Cedar Rapids, IA      
(Tuma Sports Complex)
The Chad Larson Experience 
September 7-8 East New England Mixed Sectional Northeast Devens, MA
(Rogers Field)
Wild Card
September 7-8 Metro New York Mixed Sectional Northeast Middletown, NY                  (Blue Sky Polo Fields)  Grand Army 
September 7-8 Upstate New York Mixed Sectional Northeast Batavia, NY                   (Batavia Soccer Park) Garbage Plates 
September 7-8 West New England Mixed Sectional Northeast Williston, VT                      (Allen Brook School Happy Valley 
September 7-8 Alaska Mixed Sectional Northwest      
September 7-8 Big Sky Mixed Sectional Northwest Missoula, MT                      (Fort Missoula Regional Park Lochsa 
September 7-8 Oregon Mixed Sectional Northwest Corvallis, OR                            (Cyrstal Lake Park)  Garage Sale 
September 7-8 Washington Mixed Sectional Northwest Burlington, WA                          (Skagit River Park Playfields)  Lights Out 
September 8 Ozarks Mixed Sectional South Central Little Rock, AR                  (Burns Park Soccer Complex)  Boomtown 
September 7-8 Rocky Mountain Mixed Sectional South Central Arvada, CO                                (Long Lake Regional Park)  Love Tractor 
September 7-8 Texas Mixed Sectional South Central Round Rock, TX       
(Round Rock Multipurpose Complex)
Public Enemy 
September 7-8 East Coast Mixed Sectional Southeast Nashville, TN                       (Ted Rhodes Fields Murmur 
September 7-8 Florida Mixed Sectional Southeast Apopka, FL               (Northwest Recreation Complex)  Weird 
September 7-8 Gulf Coast Mixed Sectional Southeast Birmingham, AL               (Finley Center / Hoover Met Complex)  Huntsville Outlaws 
September 7-8 North Carolina Mixed Sectional Southeast Advance, NC                   (BB&T Sports Park)  Storm 
September 7-8 Hawaii Mixed Sectional Southwest      
September 7-8  Nor Cal Mixed Sectional Southwest Davis, CA       
(Hutchinson IM Fields)
10  Blackbird 
September 7-8  So Cal Mixed Sectional Southwest Norco, CA       
(Silverlakes Sports Complex)
Lotus 

Women's Division

Date   Name Region Location # Regionals Bids  Winner
September 7-8 Central Plains Women's Sectional Great Lakes Chicago, IL             (Washington Park Indy Rogue 
September 7-8 East Plains Women's Sectional Great Lakes  Versailles, OH      
(Pheasant Ridge Driving Range)
Notorious C.L.E. 
September 7-8  Capital Women's Sectional Mid-Atlantic  Fredericksburg, VA                    (Publix Virginia Soccer Training Center Grit 
September 7-8  Founders Women's Sectional Mid-Atlantic  Robbinsville Twp, NJ                  (Blakely Park) Pine Baroness 
September 7-8  Northwest Plains Women's Sectional  North Central  Madison, WI                (LaFollette High School) Fusion 
September 7-8  West Plains Women's Sectional  North Central 
Cedar Rapids, IA             
(Tuma Sports Complex)
Wicked 
September 7-8 East New England Women's Sectional Northeast Devens, MA
(Rogers Field) 
Siege 
September 7-8 Metro New York Women's Sectional Northeast Middletown, NY                  (Blue Sky Polo Fields)  BENT 
September 7-8 Upstate New York Women's Sectional Northeast Batavia, NY                   (Batavia Soccer Park) Stella 
September 7-8 West New England Women's Sectional Northeast Williston, VT                      (Allen Brook School)  Iris 
September 7-8 Alaska Women's Sectional Northwest      
September 7-8 Big Sky Women's Sectional Northwest Ogden, UT                            (Golden Spike Event Arena) Elevate 
September 7-8 Oregon Women's Sectional (Combined with Washington) Northwest Bellingham, WA              (Robert S. Harrington Field)     
September 7-8 Washington Women's Sectional Northwest Bellingham, WA              (Robert S. Harrington Field Traffic 
September 7-8 Ozarks Women's Sectional South Central Little Rock, AR                  (Burns Park Soccer Complex)     
September 7-8 Rocky Mountain Women's Sectional South Central Arvada, CO                              (Long Lake Regional Park Colorado Small Batch 
September 7-8 Texas Women's Sectional South Central Round Rock, TX       
(Round Rock Multipurpose Complex)
Showdown 
September 7-8 East Coast Women's Sectional Southeast Chattanooga, TN             (Camp Jordan Outbreak 
September 7-8 Florida Women's Sectional Southeast Apopka, FL               (Northwest Recreation Complex)  Tabby Rosa 
September 7-8 Gulf Coast Women's Sectional Southeast Birmingham, AL               (Finley Center / Hoover Met Complex Queen Cake 
September 7-8 North Carolina Women's Sectional Southeast Advance, NC                   (BB&T Sports Park)  Phoenix 
September 7-8 Hawaii Women's Sectional Southwest      
September 8  Nor Cal Women's Sectional Southwest San Francisco, CA         (Golden Gate Park Polo Field LOL 
September 7-8  So Cal Women's Sectional Southwest Norco, CA       
(SilverLakes Equestrian and Sports Park)
Wildfire 
 
 


  International Club Championships (ICC at U.S. Open)

 

USopen2019CMYK
 

 

 
 
     

   International Club Championships: Men's Division  

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Sockeye Northwest 9.60
2 PoNY Northeast 10.40
3 Truck Stop Mid-Atlantic 9.40
4 Ring of Fire Southeast 10.00
5 Nomadic Tribe n/a 11.00
6 Sub Zero North Central 10.20
7 Revolver Southwest 10.60
8 Buzz Bullets n/a 10.80
9 Freaks Southeast 10.40
10 Machine Great Lakes 10.20
11 Comunidad el Oso n/a 10.00
12 MAKAWUA n/a 11.40

 
 
 
2019 International Club Championships
Men's Division Final:
 
Sockeye   PoNY
SeattleSockeyeLogo    vs
 
PrideOfNewYorkLogo 
15   12

   International Club Championships: Mixed Division   

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Drag'n Thrust North Central 10.20
2 Mixtape Northwest 10.80
3 Snake Country Northeast 9.80
4 Mischief Southwest 8.80
5 AMP Mid-Atlantic 11.20
6 Space Heater Mid-Atlantic 11.20
7 BFG Northweste 10.40
8 Ellipsis n/a 11.00
9 Blackbird Southwest 9.60
10 Voltaje n/a 10.20
11 CRAZY n/a 12.00
12 Chaos n/a 10.40

 
 
 
2019 International Club Championships
Mixed Division Final:
 
Drag'n Thrust   Mixtape
Drag'nThrustLogo    vs
 
 MixtapeLogo
14   13

   International Club Championships: Women's Division   

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Brute Squad Northeast 9.00
2 Revolution n/a 11.40
3 Riot Northwest 10.20
4 Scandal Mid-Atlantic 10.00
5 Fury Southwest 10.20
6 HUCK n/a 10.80
7 Molly Brown South Central 10.40
8 German National Team n/a 10.80
9 Schwa Northwest 9.60
10 UNO n/a 10.80
11 Nightlock Southwest 9.80
12 Nemesis Great Lakes 9.80
 
 
 
 
 
2019 International Club Championships
Women's Division Final:
 
Brute Squad   Revolution
 BruteLogo2019Archive   vs
 
RevolutionLogo 
15   13

 

    International Club Championships: News and Media   

 

Video:

News and Recaps:

   
 
 
back to top

left arrows Triple Crown Tour Regular Season   

 

 

Below will be a list of USA Ultimate regular season sanctioned events during June 2019. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

 

Men's Division

Date Event Location Winner
6/15 - 6/16 ATL Classic 2019 East Point, GA 10 El Niño
6/15 - 6/16 San Diego Slammer 2019 San Diego, CA 6 Sundowners
6/22 - 6/23 Boston Invite 2019 Devens, MA 26 DiG
6/22 - 6/23 SCINNY 2019 Lebanon, OH 14  Black Lung
6/22 - 6/23 Eugene Summer Solstice Eugene, OR 15 Furious George 
6/22 - 6/23 Fort Collins Summer Solstice Fort Collins, CO 10  Johnny Bravo 
6/29 - 6/30 Texas 2 Finger - Men's and Women's The Colony, TX 20  Nitro 

 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
6/1 - 6/2 Queen City Classic 2019 (CANCELLED) Willard, MO    
6/8 - 6/9 Bay Area Ultimate Classic 2019 Dublin, CA 10  Lotus
6/9 - 6/9 AMP Invite 2019 Norristown, PA AMP 
6/15 - 6/15 Northwest Mixer 2019 Seattle, WA 6 Seattle Mixtape
6/15 - 6/16 ATL Classic 2019 East Point, GA 12 Huntsville Outlaws
6/15 - 6/16 Texas Two Finger 2019 Denton, TX 18 (BRACKET PLAY CANCELLED)
6/22 - 6/23 Capital District Classic 2019 Oneonta, NY Garbage Plates
6/22 - 6/23 Boston Invite 2019 Devens, MA 12 AMP 
6/22 - 6/23 Summer Glazed Daze 2019 Winston-Salem, NC 32 Toro
6/22 - 6/23 Fort Collins Summer Solstice Fort Collins, CO 10 shame.
6/29 - 6/29 Rocky Mountain Mixed Round Robin Denver, CO 4 Sweet Action
6/29 - 6/29 Rose City Rumble 2019 Gladstone, OR 10  The Administrators
6/29 - 6/30 Truckee River Ultimate Cooldown 2019 Truckee, CA 10 Garage Sale

 

Women's Division

Date Event Location # Winner
6/1 - 6/2 New York Warmup Women's Sanctioned Games 2019 Middletown, NY 9 Brute Squad 
6/15 - 6/16 ATL Classic 2019 East Point, GA 7 Tabby Rosa
6/22 - 6/23 Boston Invite 2019 Devens, MA 22 Siege
6/22 - 6/23 SCINNY 2019 Lebanon, OH 7 Indy Rogue
6/22 - 6/23 Eugene Summer Solstice Eugene, OR 20 Fury
6/22 - 6/23 Fort Collins Summer Solstice Fort Collins, CO 6 Molly Brown
6/29 - 6/30 Texas 2 Finger - Men's and Women's The Colony, TX 5 Crush City

 

Below will be a list of USA Ultimate regular season sanctioned events during July 2019. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

 

Men's Division

Date Event Location Winner
7/6 - 7/7 Motown Throwdown 2019 Sylvania, OH 16  Black Market I
7/6 - 7/7 Huntsville Huckfest 2019 Decatur, AL 14  Lost Boys
7/6 - 7/7 AntlerLock 2019 Burlington, NY Sprout
7/13 - 7/13 Ow My Knee Schenectady, NY Overcast 
7/13 - 7/14 Swan Boat 2019 Apopka, FL Omen 
7/13 - 7/14 The Bropen 2019 DeForest, WI 10  Yogosbo 
7/13 - 7/14 Riverside Classic 2019 Round Rock, TX 15  H.I.P. 
7/20 - 7/21 SunRise Open 2019 (CANCELLED) Virginia Beach, VA    
7/20 - 7/21 Stonewalled 2019 Glen Allen, VA 15  Vault 
7/20 - 7/21 The Royal Experience 2019 Kansas City, MO 11  Swans 
7/20 - 7/21 Vacationland 2019 South Portland, ME 11  Deathsquad 
7/20 - 7/21 2019 Club Terminus East Point, GA 16  Bullet 
7/27 - 7/27 Angel City Shootout 2019 Torrance, CA Streetgang 
7/27 - 7/28 PB&J 2019 Bryan, TX 12  H.I.P. 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
7/6 - 7/7 Motown Throwdown 2019 Sylvania, OH 22  Hybrid 
7/6 - 7/7 Huntsville Huckfest 2019 Decatur, AL 16  Auburn HeyDay
7/6 - 7/7 AntlerLock 2019 Burlington, NY 16  Sunken Circus
7/13 - 7/14 Battle of the Beltway 2019 Reston, VA Tyrannis 
7/13 - 7/14 Hometown Mix Up 2019 Holly Springs, NC 10  Superlame 
7/13 - 7/14 OK Corral 2019 Tulsa, OK Boomtown 
7/13 - 7/14 Ow My Knee Schenectady, NY 3 Alt Stacks
7/13 - 7/14 Philly Invite 2019 Norristown, PA 16  Loco 
7/13 - 7/14 Riverside Classic 2019 Round Rock, TX Moontower 
7/13 - 7/14 Swan Boat 2019 Apopka, FL Mutiny 
7/20 - 7/21 Bourbon Bash 2019 Lexington, KY 12  Trash Pandas 
7/20 - 7/21 Minnesota Ultimate Disc Invitational New Richmond, WI 16 Mojo Jojo 
7/20 - 7/21 Revolution 2019 San Francisco, CA 24  Classy 
7/20 - 7/21 SunRise Open 2019 (CANCELLED) Virginia Beach, VA    
7/20 - 7/21 The Royal Experience 2019 Kansas City, MO Ouzel 
7/20 - 7/21 Vacationland 2019 South Portland, ME 14  Darkwing 
7/20 - 7/21 2019 Club Terminus East Point, GA Weird 
7/27 - 7/28 PB&J 2019 Bryan, TX Waterloo 

 

Women's Division

Date Event Location # Winner
7/6 - 7/7 Huntsville Huckfest 2019 Decatur, AL Steel
7/13 - 7/14 Ow My Knee Schenectady, NY Vice 
7/13 - 7/14 Scuffletown Throwdown 2019 Henrico, VA 11  Virginia Rebellion 
7/20 - 7/21 2019 Club Terminus East Point, GA Steel 
7/27 - 7/27 The Friend Zone Santa Barbara, CA Viva 

 

Below will be a list of USA Ultimate TCT/club regular season sanctioned events during August 2019. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

 

Men's Division

Date Event Location Winner
8/2 - 8/4 U.S. Open - International Club Championships Blaine, MN 12  Sockeye 
8/3 - 8/4 Heavyweights 2019 Aurora, IL 16  Yogosbo 
8/3 - 8/4 Philly Open 2019 Allentown, PA 12 Tanasi 
8/3 - 8/4 CBR 2019 Lacey, WA Blackfish 
8/10 - 8/11 Chesapeake Open 2019 Boyds, MD 12  Vault 
8/10 - 8/11 Nucci's Cup 2019 Mercerville, NJ 10  Magma Bears 
8/17 - 8/18 TCT Elite-Select Challenge Rockford, IL 16  SoCal Condors 
8/17 - 8/18 Cooler Classic 31 Hartland, WI 18  MKE 
8/17 - 8/18 Hootie on the Hill 2019 Fayetteville, AR Dreadnought 
8/17 - 8/18 Mudbowl 2019 Hoover, AL 16  Clutch 
8/24 - 8/25 Grand Rapids Invite 2019 (CANCELLED) Holland, MI    
8/24 - 8/25 Indy Invite Club 2019 Indianapolis, IN 12  Nain Rogue 
8/24 - 8/25 FCS Invite 2019 Advance, NC 12  Vault 
8/24 - 8/25 The Incident 2019: Age of Ultimatron Bronx, NY 15  Shade 
8/24 - 8/25 Ski Town Classic 2019 Salt Lake City, UT 12  Sawtooth 
8/24 - 8/25 2019 Tall Ships Open Tournament (CANCELLED) Pennsylvania, PA    
8/31 - 9/2 Labor Day Lacey, WA Revolver 
8/31 - 9/2 TCT Pro Championships Philadelphia, PA PoNY 

 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
8/2 - 8/4 U.S. Open - International Club Championships Blaine, MN 12  Drag'n Thrust 
8/3 - 8/4 4th Annual Coconino Classic 2019 Flagstaff, AZ Pivot 
8/3 - 8/4 Heavyweights 2019 Aurora, IL 23  PanIC 
8/3 - 8/4 Kleinman Eruption 2019 Corvallis, OR 20  Garage Sale 
8/3 - 8/4 Philly Open 2019 Allentown, PA 20  The Bandits 
8/10 - 8/11 Chesapeake Open 2019 Boyds, MD 20  Steamboat 
8/10 - 8/11 HoDown ShowDown 23 G.O.A.T. Asheville, NC 20  Superlame 
8/10 - 8/11 Nucci's Cup 2019 Mercerville, NJ Stoke 
8/10 - 8/11 White Mountain Mixed 2019 (CANCELLED) West Lebanon, NH    
8/11 - 8/11 CUDA Round Robin 2019 Hilliard, OH Petey's Pirates 
8/17 - 8/17 Sanctionals 2019 Fremont, CA The Los Gatos Gatos 
8/17 - 8/18 TCT Elite-Select Challenge Rockford, IL 16  Wild Card 
8/17 - 8/18 Chowdafest 2019 Seekonk, MA 12  Darkwing 
8/17 - 8/18 Cooler Classic 31 Hartland, WI 32  Hybrid 
8/17 - 8/18 Hootie on the Hill 2019 Fayetteville, AR 12  Boomtown 
8/17 - 8/18 Mudbowl 2019 Hoover, AL Seoulmates 
8/17 - 8/18 Northwest Fruit Bowl 2019 Federal Way, WA 12  BFG 
8/24 - 8/25 Grand Rapids Invite 2019 (CANCELLED) Holland, MI    
8/24 - 8/25 Indy Invite Club 2019 Indianapolis, IN Petey's Pirates 
8/24 - 8/25 FCS Invite 2019 Advance, NC NC Galaxy 
8/24 - 8/25 The Incident 2019: Age of Ultimatron Bronx, NY 20  Soft Boiled 
8/24 - 8/25 Ski Town Classic 2019 Salt Lake City, UT 20  Donuts 
8/31 - 9/1 TCT Pro Championships Philadelphia, PA 10  Drag'n Thrust 

 

Women's Division

Date Event Location # Winner
8/2 - 8/4 U.S. Open - International Club Championships Blaine, MN 12  Brute Squad 
8/3 - 8/4 Heavyweights 2019 Aurora, IL 11  Fusion 
8/3 - 8/4 Philly Open 2019 Allentown, PA Rebel Rebel 
8/4 - 8/4 Seattle Round Robin 2019 Seattle, WA LOL 
8/10 - 8/11 Chesapeake Open 2019 Boyds, MD Virginia Rebellion 
8/10 - 8/11 HoDown ShowDown 23 G.O.A.T. Asheville, NC Taco Truck 
8/17 - 8/18 TCT Elite-Select Challenge Rockford, IL 16  Siege 
8/17 - 8/18 Cooler Classic 31 Hartland, WI Indy Rogue 
8/24 - 8/25 Grand Rapids Invite 2019 (CANCELLED) Holland, MI    
8/24 - 8/25 Indy Invite Club 2019 Indianapolis, IN 5 Huntsville Laika 
8/24 - 8/25 The Incident 2019: Age of Ultimatron Bronx, NY 10  Rebel Rebel 
8/24 - 8/25 Ski Town Classic 2019 Salt Lake City, UT 10  Seattle Soul 
8/31 - 9/1 TCT Pro Championships Philadelphia, PA 10  Fury 

 

Below will be a list of USA Ultimate TCT/club regular season sanctioned events during September 2019. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

 

Men's Division

Date Event Location Winner
         

 

 

 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
         

 

Women's Division

Date Event Location # Winner
         


 

 left arrows  Triple Crown Tour Rankings   

End of regular season rankings determined bid allocation for the postseason.  

Date Division Notes
Oct. 28 Men's Mixed Women's End of year rankings 
Sept. 23 Men's Mixed Women's Post-regionals rankings
Sept. 6 Men's Mixed Women's End of regular season
Aug. 30 Men's Mixed Women's  
Aug. 23 Men's Mixed Women's  
Aug. 16 Men's Mixed Women's  
Aug. 9 Men's Mixed Women's  
Aug. 2 Men's Mixed Women's  

  
back to top

left arrows  Awards   

 
The following spirit awards were handed out at the 2019 National Championships.

  • 2019 Pufahl Award: Anraya Palmer - Atlanta Ozone
  • 2019 Farricker Award: Trent Dillon - Seattle Sockeye
  • 2019 Spirit and Equity Award: Ann Sitler - North Carolina Superlame, Henry Phan - Seattle Mixtape
 
 

 

 


 

Note: the USA Ultimate event archives serve as a living document to preserve and share our organization and sport's rich history. Although care has gone into researching information before posting, we realize that inaccuracies may exist, and seek help from the Ultimate community to help fill in the gaps of knowledge that may otherwise be lost.  Please make use of the comments sections on these pages to share stories and information that are relevant to those years and competition divisions.  

In time, we will add to these pages with more information, detail, and better presentation as we go through our extensive and continually growing Ultimate archives.  Contact archives@usaultimate.org if you have any information or materials that can help make these archives a better resource for the Ultimate community.  Of particular interest to us are dontations of any photographic, video, or physical materials that may be deteriorating in Ultimate alumni's attics.  

 
 
  • Timeline