History banner 940x80

 

 

About these archives: a message from USA Ultimate

 

 

left arrows  About   


This page covers information related to the 2018 Triple Crown Tour.
 
left arrows

2018 Club

 
Youth   College   Club   Masters   Beach
       
  About  
       
  National Championships  
  Date Oct. 18 - 21  
  Location San Diego, CA  
  Men's (16) PoNY  
  Mixed (16) AMP  
  Women's (16) Fury  
       
  Regionals  
  Date Sep. 22 - 23  
       
  Sectionals  
  Date Sep. 8 - 9  
       
  U.S. Open Ultimate Championships  
  Date Aug. 3 - 5  
  Location Blaine, MN  
  Men's (12) PoNY  
  Mixed (12) AMP  
  Women's (12) Brute Squad  
       
  Regular Season  
  Date June 2 - Sep. 3  
       
  Awards  
       
                         
  2010s  | 10 11 12 13 14 15 16 17 18  
  2000s  | 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09
  1990s  |  90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
  1980s  | 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
  1970s  |               <79   79
                         
     

back to top

left arrows  National Championships   

 

 

 

 
 
     

left arrows  National Championships: Men's Division  

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 PoNY Northeast 8.60
2 Revolver Southwest 10.20
3T Sockeye Northwest 8.40
3T Ring of Fire Southeast 9.80
5 Truck Stop Mid-Atlantic 11.00
6 Doublewide South Central 8.57
7T Sub Zero North Central 9.00
7T High Five Great Lakes 9.43
9T Furious George Northwest 11.00
9T Machine Great Lakes 10.00
11 Johnny Bravo South Central 10.14
12 Temper Mid-Atlantic 13.14
13 Rhino Slam! Northwest 8.86
14 Madison Club North Central 11.43
15 Chain Lightning Southeast 8.86
16 DiG Northeast 10.33

 
 

 

 

2018 Men's Division Final:
 
PoNY   Revolver
 image2   vs
 
 RevolverLogo2018
 15  


left arrows  National Championships: Mixed Division  

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 AMP Mid-Atlantic 11.00
2 Mixtape Northwest 11.83
3T Snake Country Northeast 8.80
3T Space Heater Mid-Atlantic 10.00
5 Blackbird Southwest 9.83
6 Drag'n Thrust North Central 11.33
7T shame. South Central 10.43
7T BFG Northwest 11.57
9T Mischief Southwest 10.57
9T XIST Northeast 9.43
11 Toro Southeast 9.29
12 Jughandle Mid-Atlantic 11.86
13 Slow White Northeast 11.43
14 No Touching! Great Lakes 11.00
15 Columbus Cocktails North Central 12.29
16 Polar Bears Southwest 11.57

 
 

 

 

2018 Mixed Division Final:
 
AMP   Mixtape
 AMP   vs
 
MixtapeLogo2018 
15   8


left arrows  National Championships: Women's Division   

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Fury Southwest 11.20
2 Brute Squad Northeast 9.60
3T Molly Brown South Central 10.60
3T Riot Northwest 8.80
5 Scandal Mid-Atlantic 9.43
6 6ixers Northeast 10.43
7T Nightlock Southwest 11.00
7T Schwa Northwest 9.29
9T Wildfire Southwest 11.29
9T Ozone Southeast 10.57
11 Nemesis Great Lakes 10.57
12 Pop North Central 9.86
13 Rival Great Lakes 10.00
14 Phoenix Southeast 10.14
15 Traffic Northwest 10.57
16 Heist North Central 10.14

 
 

 

 

2018 Women's Division Final:
 
Fury   Brute Squad
FuryLogo2018    vs
 
BruteSquadLogo2018 
14   13


left arrows   National Championships: News and Media   

 

Previews and recaps:


Event News:

   
 
back to top

left arrows  Postseason: Regionals   

 


Men's Division

Date   Name Region Location Nationals Qualifiers in order of regional finish (Regional seed: win-loss record, pre-regional national ranking: season win-loss record thus far) 
September 22-23 Great Lakes Men's Regional Great Lakes Aurora, IL
(Stuart Sports Complex)
1. Machine
2. High Five
September 22-23 Mid-Atlantic Men's Regional Mid-Atlantic Frederica, DE
(DE Turf Regional Sports Complex)
1. Truck Stop
2. Temper
September 22-23 North Central Men's Regional  North Central Blaine, MN
(National Sports Center)
1. Sub Zero
2. Madison Club
September 22-23  Northeast Men's Regional  Northeast Devens, MA
(Rogers Field)
1. PoNY
2. Dig 
September 22-23  Northwest Men's Regional Northwest Tacoma, WA
(Lacey-Thurston County Regional Athletic Compex)
1. Furious George
2. Sockeye
3. Rhino Slam
September 22-23  South Central Men's Regional  South Central Denver, CO
(Dick's Sporting Goods Park)
1. Doublewide
2. Johnny Bravo
September 22-23  Southeast Men's Regional Southeast Bradenton, FL
(Lakewood Ranch Park)
1. Ring of Fire
2. Chain Lightning
September 22-23  Southwest Men's Regional Southwest Tracy, CA
(Tracy Sports Complex / Legacy Fields Sports Complex
1. Revolver

 

Mixed Division

Date   Name Region Location Nationals Qualifiers in order of regional finish (Regional seed: win-loss record, pre-regional national ranking: season win-loss record thus far)
September 22-23 Great Lakes Mixed Regional Great Lakes Aurora, IL
(Stuart Sports Complex)
1. Columbus Cocktails
September 22-23  Mid-Atlantic Mixed Regional Mid-Atlantic Frederica, DE
(DE Turf Regional Sports Complex)
1. AMP
2. Space Heater
3. Jughandle
September 22-23  North Central Mixed Regional North Central Blaine, MN
(National Sports Center)
4. Drag'n Thrust
5. No Touching!
September 22-23  Northeast Mixed Regional  Northeast Devens, MA
(Rogers Field
1. Snake Country
2. XIST
3. Slow White
September 22-23  Northwest Mixed Regional  Northwest Tacoma, WA
(Lacey-Thurston County Regional Athletic Compex)
1. Seattle Mixtape
2. BFG
September 22-23 South Central Mixed Regional South Central Denver, CO
(Dick's Sporting Goods Park)
1. shame.
September 22-23 Southeast Mixed Regional Southeast Bradenton, FL
(Lakewood Ranch Park)
1. Toro
September 22-23  Southwest Mixed Regional  Southwest Tracy, CA
(Tracy Sports Complex / Legacy Fields Sports Complex
1. Mischief
2. Polar Bears
3. Blackbird

Women's Division

Date   Name Region Location Nationals Qualifiers in order of regional finish (Regional seed: win-loss record, pre-regional national ranking: season win-loss record thus far)
September 22-23 Great Lakes Women's Regional Great Lakes Aurora, IL
(Stuart Sports Complex)
1. Nemesis
2. Rival
September 22-23  Mid-Atlantic Women's Regional Mid-Atlantic Frederica, DE
(DE Turf Regional Sports Complex)
1. Scandal
September 22-23  North Central Women's Regional North Central Blaine, MN
(National Sports Center)
1. Heist
2. Pop
September 22-23  Northeast Women's Regional Northeast Devens, MA
(Rogers Field)
1. Brute Squad
2. 6ixers
September 22-23  Northwest Women's Regional Northwest Tacoma, WA
(Lacey-Thurston County Regional Athletic Compex)
1. Riot
2. Schwa
3. Traffic
September 22-23  South Central Women's Regional South Central Denver, CO
(Dick's Sporting Goods Park)
1. Molly Brown
September 22-23 Southeast Women's Regional Southeast Bradenton, FL
(Lakewood Ranch Park)
1. Ozone
2. Phoenix
September 22-23  Southwest Women's Regional  Southwest Tracy, CA
(Tracy Sports Complex / Legacy Fields Sports Complex
1. Fury
2. Nightlock
3. Wildfire

 

 
back to top

left arrows  Postseason: Sectionals   

 
 

 

Men's Division

Date   Name Region Location # Regionals Bids  Winner
September 8-9 Central Plains Men's Sectional Great Lakes Indianapolis, IN
(World Sports Park)
7 bids + 1 bye  Brickyard
September 8-9  East Plains Men's Sectional Great Lakes  Grand Rapids, MI
(Brewer Park)
 
7 bids + 1 bye  Four
September 8-9  Capital Men's Sectional Mid-Atlantic  Fredericksburg, VA
(Pratt Park)
7 bids + 1 bye   Medicine Men
September 8-9  Founders Men's Sectional Mid-Atlantic  West Chester, PA
(Westtown School)
7 bids + 1 bye Note - rescheduling Sunday's bracket games
September 8-9  Northwest Plains Men's Sectional  North Central  Wassau, WI
(Eastbay Sports Complex)
5 bids + 2 byes  General Strike
Sept. 15-16
(rescheduled) 
West Plains Men's Sectional  North Central  Columbia, MO
(Gans Athletic Fields)
5 bids   Prarie Fire
September 8-9 East New England Men's Sectional Northeast Brunswick, ME
(Bowdoin College)
7 bids + 1 bye  Big Wrench
September 8-9 Metro New York Men's Sectional Northeast Middletown, NY
(Blue Sky Polo Fields)
4 bids + 1 bye  Colt
September 8-9 Upstate New York Men's Sectional Northeast Batavia, NY
(Batavia Sports Park)
2 bids  GOAT
September 8-9 West New England Men's Sectional Northeast Northampton, MA
(Oxbow Marina)
1 bid  Mockingbird
September 8-9 Alaska Men's Sectional Northwest no scheduled event    
September 8-9 Big Sky Men's Sectional Northwest Farmington, UT
(Legacy Events Center)
1 bid  NCFO
September 8-9 Oregon Men's Sectional Northwest Eugene, OR
(Roosevelt Middle School)
3 bids  Rhino Slam
September 8-9 Washington Men's Sectional Northwest Burlington, WA
(Skagit River Park)
3 bids + 1 bye  Furious George
September 8-9 Ozarks Men's Sectional South Central Tulsa, OK
(Westbank Sports Complex)
2 bids  Supercell
September 8-9 Rocky Mountain Men's Sectional South Central Arvada, CO
(Long Lake Ranch Complex)
4 bids + 1 bye  Inception
September 8-9 Texas Men's Sectional South Central Round Rock, TX
(Round Rock Multipurpose Complex)
8 bids + 1 bye  Nitro
September 8-9 East Coast Men's Sectional Southeast Nashville, TN
(Ted Rhodes Multipurpose Fields)
7 bids  Chain Lightning
September 8-9 Florida Men's Sectional Southeast Kissimmee, FL
(Austin-Tindall Park)
3 bids  El Niño
September 8-9 Gulf Coast Men's Sectional Southeast Huntsville, AL
(Merrimack Soccer Complex)
3 bids  Ironmen
September 8-9 North Carolina Men's Sectional Southeast Advance, NC
(BB&T Soccer Park)
2 bids + 1 bye  Turbine
September 8-9 Hawaii Men's Sectional Southwest no scheduled event    
September 8-9  Nor Cal Men's Sectional Southwest Santa Cruz, CA
(UC Santa Cruz East Fields)
3 bids + 1 bye  Guerrilla
September 8-9  So Cal Men's Sectional Southwest Tucson, AZ
(Rillito Park)
4 bids  Condors

 

Mixed Division

 

Date   Name Region Location # Regionals Bids  Winner
September 8-9 Central Plains Mixed Sectional Great Lakes Indianapolis, IN
(World Sports Park)
6 bids  Tequila Mockingbird
Sept. 15-16
(rescheduled) 
East Plains Mixed Sectional Great Lakes  Versailles, OH
(800 Woodland Drive)
10 bids  Columbus Cocktails
September 8-9  Capital Mixed Sectional Mid-Atlantic  Fredericksburg, VA
(Pratt Park)
9 bids  Space Heater
September 8-9  Founders Mixed Sectional Mid-Atlantic  Erie, PA
(Erie Bank Sports Park)
6 bids + 1 bye  Alloy
September 8-9  Northwest Plains Mixed Sectional  North Central  Wausau, WI
(Eastbay Sports Complex)
6 bids + 3 byes  Northern Comfort
Sept. 15-16
(rescheduled)
West Plains Mixed Sectional  North Central  Gans Multipurpose Athletic Fields
(Columbia, MO)
7 bids  Woodwork
September 8-9 East New England Mixed Sectional Northeast Northampton, MA
(Oxbow Marina)
5 bids + 2 byes  Snake Country
September 8-9 Metro New York Mixed Sectional Northeast Middletown, NY
(Blue Sky Polo Fields)
4 bids + 1 bye  XIST
September 8-9 Upstate New York Mixed Sectional Northeast Batavia, NY
(Batavia Sports Park)
2 bids  Garbage Plates
September 8-9 West New England Mixed Sectional Northeast Burlington, VT
 (Leddy Park)                   
2 bids  Happy Valley
September 8-9 Alaska Mixed Sectional Northwest no scheduled event    
September 8-9 Big Sky Mixed Sectional Northwest Missoula, MT
(Missoula Regional Park)
4 bids  Lochsa
September 8-9 Oregon Mixed Sectional Northwest Eugene, OR
(Roosevelt Middle School)
5 bids  Happy Hour
September 8-9 Washington Mixed Sectional Northwest Burlington, WA
(Skagit River Park)
5 bids + 2 byes  Birdfruit
September 8 Ozarks Mixed Sectional South Central Tulsa, OK
(Westbank Sports Complex)
2 bids  Boomtown
September 8-9 Rocky Mountain Mixed Sectional South Central Arvada, CO
(Long Lake Ranch Complex)
4 bids + 2 byes  Mesteño
September 8-9 Texas Mixed Sectional South Central Round Rock, TX
(Round Rock Multipurpose Complex)
8 bids  Public Enemy
September 8-9 East Coast Mixed Sectional Southeast Atlanta, GA
(Georgia Soccer Park)
4 bids  Bucket
September 8-9 Florida Mixed Sectional Southeast Kissimmee, FL
(Austin-Tindall Park)
2 bids  Weird
September 8-9 Gulf Coast Mixed Sectional Southeast Huntsville, AL
(Merrimack Soccer Complex)
2 bids  Method
September 8-9 North Carolina Men's Sectional Southeast Advance, NC
(BB&T Soccer Park)
8 bids  Mixfits
September 8-9 Hawaii Mixed Sectional Southwest no scheduled event    
September 8-9  Nor Cal Mixed Sectional Southwest Sacramento, CA
(Cherry Island Soccer Complex) 
10 bids  Blackbird
September 8-9  So Cal Mixed Sectional Southwest Tucson, AZ
(Rillito Park) 
6 bids  Instant Karma

 

Women's Division

Date   Name Region Location # Regionals Bids  Winner
September 8-9 Central Plains Women's Sectional Great Lakes Chicago, IL
(Washington Park)
3 bids + 1 bye  Dish
Sept. 15-16
(rescheduled)
East Plains Women's Sectional Great Lakes  Versailles, OH
(800 Woodland Drive)
3 bids + 1 bye  Sureshot
September 8-9  Capital Women's Sectional Mid-Atlantic  Richmond, VA
(Greenwood Park)
3 bids + 1 bye + 1 growth  Grit
September 8-9  Founders Women's Sectional Mid-Atlantic  Robbinsville Township, NJ
(Blakely Park) 
4 bids + 1 growth  Hot Metal
September 8-9  Northwest Plains Women's Sectional  North Central  Minneapolis, MN
(Robbinsdale Middle School)
3 bids + 2 byes + 1 growth  Cold Cuts
Sept. 15
(rescheduled) 
West Plains Women's Sectional  North Central  Columbia, MO
(Gans Multipurpose Athletic Fields)
3 bids  Rescheduled for Sept. 15-16
September 8-9 East New England Women's Sectional Northeast Portland, ME  4 bids + 1 bye  Siege
September 8-9 Metro New York Women's Sectional Northeast Middletown, NY
(Blue Sky Polo Fields)
2 bids  BENT
September 8-9 Upstate New York Women's Sectional Northeast

Batavia, NY
(Batavia Sports Park)

1 bid + 1 bye  Stella
September 8-9 West New England Women's Sectional Northeast Burlington, VT
(Leddy Park)
1 bid  V-Squad
September 8-9 Alaska Women's Sectional Northwest no scheduled event    
September 8-9 Big Sky Women's Sectional Northwest Farmington, UT
(Legacy Events Center)
1 bid   Elevate
September 8-9 Oregon Women's Sectional Northwest no scheduled event 1 bye  
September 8-9 Washington Women's Sectional Northwest Bellingham, WA
(Western Washington University)
5 bids + 1 bye  Riot
September 8-9 Ozarks Women's Sectional South Central no scheduled event    
September 8-9 Rocky Mountain Women's Sectional South Central Arvada, CO
(Long Lake Ranch Complex)
3 bids + 1 bye  Small Batch
September 8-9 Texas Women's Sectional South Central Round Rock, TX
(Round Rock Multipurpose Complex)
3 bids + 1 bye  Maeve
September 8-9 East Coast Women's Sectional Southeast Chattanooga, TN
(Camp Jordan Park)
1 bid + 1 bye + 1 growth  Outbreak
September 8-9 Florida Women's Sectional Southeast Kissimmee, FL
(Austin-Tindall Park)
2 bids  Tabby Rosa
September 8-9 Gulf Coast Women's Sectional Southeast Tuscaloosa, AL
(University of Alabama Rec Fields)
2 bids  Steel
September 8-9 North Carolina Women's Sectional Southeast Raleigh, NC
(Brier Creek Elementary)
2 bids  Phoenix
September 8-9 Hawaii Women's Sectional Southwest no scheduled event    
September 8-9  Nor Cal Women's Sectional Southwest Dublin, CA
(Emerald Glen Park)
4 bids + 1 bye  Fury
September 8-9  So Cal Women's Sectional Southwest Tucson, AZ
(Rillito Park)
3 bids + 1 growth  Wildfire

 

 
 


 International Club Championships (ICC at U.S. Open)

 

 

 

 
 
     

   International Club Championships: Men's Division  

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 PoNY Northeast 10.00
2 Sub Zero North Central 10.33
3 Revolver Southwest 10.29
4 Ring of Fire Southeast 8.71
5 Buzz Bullets n/a 11.00
6 Truck Stop Mid-Atlantic 10.00
7 Machine Great Lakes 11.29
8 Johnny Bravo South Central 11.14
9 Doublewide South Central 11.00
10 Loquitos n/a 10.86
11 Osaka Spirits n/a 12.43
12 Fire of London n/a 12.14

 
 
 
2018 International Club Championships
Men's Division Final:
 
PoNY   Sub Zero
image2    vs
 
SubZeroLogo2018 
14   8

   International Club Championships: Mixed Division   

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 AMP Mid-Atlantic 10.50
2 BFG Northwest 10.50
3 Drag'n Thrust North Central 11.29
4 Slow White Northeast 11.14
5 Mixtape Northwest 10.57
6 Germany Mixed n/a 11.43
7 Love Tractor South Central 10.29
8 NOISE North Central 10.43
9 Public Enemy South Central 9.33
10 Steamboat Great Lakes 11.71
11 Storm Southeast 9.86
12 Fire Ultimate Club n/a (Bogotá, Colombia ) 11.00

 
 
 
2018 International Club Championships
Mixed Division Final:
 
AMP   BFG
 AMP   vs
 
BFG 200x200 
15   13

   International Club Championships: Women's Division   

   
 
Standing Team Region Spirit Scores
1 Brute Squad Northeast 11.00
2 Fury Southwest 10.17
3 Molly Brown South Central 10.57
4 Scandal Mid-Atlantic 10.29
5 Nightlock Southwest 10.29
6 Showdown South Central 9.14
7 Nemesis Great Lakes 9.71
8 Ozone Southeast 11.29
9 Rival Great Lakes 9.29
10 Pop North Central 10.71
11 Blackwidows n/a  12.14
12 Siege Northeast 11.71
 
 
 
 
 
2018 International Club Championships
Women's Division Final:
 
Brute Squad   Fury
 BruteSquadLogo2018   vs
 
 FuryLogo2018
15   11

 

    International Club Championships: News and Media   

 

News and Recaps:

   
 
 
back to top

left arrows Triple Crown Tour Regular Season   

 

 

Below will be a list of USA Ultimate regular season sanctioned events during June 2018. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

Men's Division

Date Event Location Winner
June 2-3        
June 9-10        
June 16-17 ATL Classic 2018 East Point, GA 12  Bullet
June 16-17 Fort Collins Summer Solstice 2018 Fort Collins, CO  10 Prairie Fire 
June 23-24 Boston Invite 2018 Devens, MA 24 Dig 
June 23-24 Eugene Summer Solstice #40 Eugene, OR 12  Rhino 
June 30-July 1 Spirit of the Plains 2018 Ames, IA 10 General Strike 
June 30-July 1 Texas Two Finger 2018 The Colony, TX  16 Nitro 

 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
June 2-3        
June 9-10 Bay Area Ultimate Classic 2018 Dublin, CA  16  BW Ultimate
June 16-17 AMP Invite 2018 Norristown, PA  Space Heater 
June 16-17 ATL Classic 2018 East Point, GA 10 Bucket 
June 16-17 Fort Collins Summer Solstice 2018 Fort Collins, CO 10  Lochsa 
June 17 Colorado Mixed Round Robin 2018 Denver, CO 6 Flight Club
June 23-24 Boston Invite 2018 Devens, MA 12 AMP 
June 23-24 Summer Glazed Daze 2018 Winston-Salem, NC  24  LOCO 
June 30-July 1 Spirit of the Plains 2018 Ames, IA 12  The Chad Larson Experience 
June 30-July 1 Texas Two Finger 2018 The Colony, TX  16 Cosa Nostra 

 

Women's Division

 

Date Event Location # Winner
June 2-3 New York Warm Up 2018 Middletown, NY  7 Brute Squad 
June 9-10        
June 16-17 ATL Classic 2018 East Point, GA 8 Ozone 
June 16-17 Cackalacky Challenge 2018 Raleigh, NC Phoenix
June 16-17 Fort Collins Summer Solstice 2018 Fort Collins, CO  8 Wicked 
June 23-24 Boston Invite 2018 Devens, MA 12  Siege 
June 23-24 Eugene Summer Solstice #40 Eugene, OR 19  Riot 
June 23-24 SCINNY 2018 Lebanon, OH  10  Indy Rogue 
June 30-July 1 Spirit of the Plains 2018 Ames, IA  2 Crackle 
June 30-July 1 Texas Two Finger 2018 The Colony, TX   6 Showdown 

Below will be a list of USA Ultimate regular season sanctioned events during July 2018. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

Men's Division

Date Event Location Winner
June 30-July 1 Spirit of the Plains 2018 Ames, IA 10  General Strike 
June 30-July 1 Texas Two Finger 2018 The Colony, TX 16  Nitro 
July 7-8 Antlerlock 2018 Burlington, VT  6  Westchester Magma Bears 
July 7-8 Huckfest 2018 Decatur, AL 14 Freaks
July 7-8 Motown Throwdown 2018 Sylvania, OH 16 CaSTLe 
July 7-8 San Diego Slammer 2018 San Diego, CA 12 Inception
July 7-8 Swan Boat 2018 Kissimmee, FL 10  El Nino 
July 7-8 TCT Pro-Elite Challenge 2018 Broomfield, CO 16  Johnny Bravo 
July 14-15 2018 Philadelphia Select Classic II Norristown, PA  8 CLE Smokestack 
July 21-22 Club Terminus 2018 East Point, GA 16 Chain Lightning 
July 21-22 Layout for Summer 2018 Westfield, IN Babe 
July 21-22 Richmond Stonewalled 2018 Henrico, VA 12 Turbine
July 21-22 The Royal Experience 2018 Kansas City, KS 11 Mallard
July 21-22 Vacationland 2018 South Portland, ME 9 Red Tide 
July 28-29 TCT Select Flight Invite 2018 Salt Lake City, UT 15  Rhino Slam 

 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
June 30-July 1 Spirit of the Plains 2018 Ames, IA 12  The Chad Larson Experience  
June 30-July 1 Texas Two Finger 2018 The Colony, TX 16 Cosa Nostra 
July 7-8 Antlerlock 2018 Burlington, VT 20  Happy Valley 
July 7-8 Huckfest 2018 Decatur, AL 17 Weird 
July 7-8 Motown Throwdown 2018 Sylvania, OH 23 UNION 
July 7-8 Philly Invite 2018 Norristown, PA 20 LOCO 
July 7-8 Rose City Rumble Happy Valley, OR 5 The Administrators 
July 7-8 Swan Boat 2018 Kissimmee, FL 5 Mutiny 
July 7-8 TCT Pro-Elite Challenge 2018 Broomfield, CO 16  Love Tractor
July 14-15 Battle for the Beltway 2018 Centreville, VA  6 Sparkle Ponies
July 14-15 MN Ultimate Disc Invitational 2018 New Richmond, WI 14 Rubix
July 21-22 Bourbon Bash 2018 Lexington, KY 12 Huntsville Outlaws 
July 21-22 Club Terminus 2018 East Point, GA 8 Weird 
July 21-22 Revolution 2018 San Francisco, CA 32 Mischief 
July 21-22 The Royal Experience 2018  Kansas City, KS 9 Tex Mix
July 21-22 SunRise Open 2018 Virginia Beach, VA 12 Rowdy
July 21-22 Vacationland 2018 South Portland, ME 19  Darkwing
July 28-29 Truckee River Ultimate Cooldown 2018 Truckee, CA  5 Platypi
July 28-29 TCT Select Flight Invite 2018 Salt Lake City, UT  15  Polar Bears 

 

 

Women's Division

Date Event Location # Winner
June 30-July 1 Spirit of the Plains 2018 Ames, IA Crackle  
June 30-July 1 Texas Two Finger 2018 The Colony, TX Showdown 
July 7-8 Huckfest 2018 Decatur, AL 4 Steel 
July 7-8 TCT Pro-Elite Challenge 2018 Broomfield, CO 16  Seattle Riot
July 14-15 Old Line Classic 2018 Rising Sun, MD  Pine Baroness 
July 21-22 Club Terminus 2018 East Point, GA Virginia Rebellion 
July 21-22 Vacationland 2018 South Portland, ME 6 Frolic 
July 28-29 TCT Select Flight Invite 2018  Salt Lake City, UT 15  Wicked
 

 Below will be a list of USA Ultimate TCT/club regular season sanctioned events during August 2018. Contact sanctioning@usaultimate.org with any questions regarding event sanctioning.

Men's Division

Date Event Location Winner
August 3-5 2018 USA Ultimate U.S. Open Club Championships Blaine, MN  12  PoNY
August 4-5 Heavyweights 2018 Montgomery, IL  32 Pittsburgh Temper
August 4-5 PB&J 2018 Bryan, TX 12 Clutch 
August 11-12 Chesapeake Open 2018 Boyds, MD 12 Richmond Floodwall
August 11-12 Hootie on the Hill 2018 Fayetteville, AR  4 Memphis Belle
August 11-12 Nucci's Cup 2018 Mercerville, NJ 11  Shade
August 18-19 Cooler Classic 30 2018 Hartland, WI 16 DeMo
August 18-19 Oshadega Ultimate Invite 2018 Columbus, OH  6 BroCats
August 18-19 Riverside Classic 2018 Round Rock, TX  9 Gamble 
August 18-19 Ski Town Classic 2018 Salt Lake City, UT 10 Clutch 
August 18-19 TCT Elite-Select Challenge 2018 Columbus, OH 16  Sockeye
August 18-19 Trestlemania III Athens, GA 10 Coastal Empire 
August 25-26 The Bropen 2018 Deforest, WI 10 Black Market
August 25-26 CBR Memorial 2018 Lacey, WA  9 Rhino Slam
August 25-26 End of Season Round Robin  Boston, MA  3 Ender's Outcasts
August 25-26 The Incident 2018 New York, NY  5  Garden State Ultimate
August 25-26 Indy Invite 2018 Indianapolis, IN  7 Brickyard
August 25-26 Northeast Classic 2018 Sarasota Springs, NY    
August 25-26 Photo City Tune-Up 2018 Rochester, NY  5 GOAT
August 25-26 Rush Hour Round Robin 2018 Atlanta, GA  7 Lost Boys
August 25-26 Rutabega Rebellion Cumberland, WI  5 Mallard

 

Mixed Division

Date Event Location # Winner
August 3-5 2018 USA Ultimate U.S. Open Club Championships Blaine, MN 12 AMP
August 4-5 Coconino Classic 2018 Flagstaff, AZ  9 ROBOS 
August 4-5 Heavyweights 2018 Montgomery, IL 22 The Chad Larson Experience
August 4-5 PB&J 2018 Bryan, TX  8 Risky Business
August 4-5 Kleinman Eruption 2018 Corvallis, OR 10 Garbage
August 4-5 WC Mixed Round Robin Allentown, PA  5 The Bandits
August 4-5 White Mountain Mixed 2018 West Lebanon, NH 11 League of Shadows 
August 11-12 Chesapeake Open 2018 Boyds, MD 26 Snake Country
August 11-12 Philly Open 2018 Allentown, PA 11 Birds 
August 11-12 HoDown ShowDown XXII Asheville, NC  20  Mixfits
August 11-12 Hootie on the Hill 2018 Fayetteville, AR 10 Boomtown
August 11-12 Michigan Mix Up 2018 Brighton, MI  5 Hybrid
August 18-19 Chowdafest 2018 Seekonk, MA 12 Heartless 
August 18-19 Cooler Classic 30 2018 Hartland, WI 24 Woodwork 
August 18-19 Mixed Club Summer Series 2018 Fremont, CA  5 Lawn Patrol
August 18-19 Riverside Classic 2018 Round Rock, TX  9 Sellout 
August 18-19 Ski Town Classic 2018 Salt Lake City, UT 20 Bozos 
August 18-19 TCT Elite-Select Challenge 2018 Columbus, OH 16  Love Tractor 
August 18-19 The 1st Annual Northwest Fruit Bowl Federal Way, WA 12 Birdfruit
August 25-26 Castle Rock Mixed 2018 Castle Rock, CA  4 All Jeeps, All Night
August 25-26 The Incident 2018 New York, NY 13  Birds
August 25-26 Photo City Tune-Up 2018 Rochester, NY  5 Buffalo Lake Effect
August 25-26 Vermont Round Robin 2018 Williston, VT  4 Heartless

 

 

Women's Division

Date Event Location # Winner
August 3-5 2018 USA Ultimate U.S. Open Club Championships Blaine, MN 12 Brute Squad
August 4-5 Heavyweights 2018 Montgomery, IL 11 Heist 
August 11-12 Chesapeake Open 2018 Boyds, MD 10 Virginia Rebellion
August 11-12 Philly Open 2018 Allentown, PA  5 Vice
August 18-19 Cooler Classic 30 2018 Hartland, WI  7 Dish 
August 18-19 Ski Town Classic 2018 Salt Lake City, UT  8 Elevate 
August 18-19 TCT Elite-Select Challenge 2018 Columbus, OH 16  Phoenix
August 25-26 Bay Area Invite 2018 Palo Alto, CA  8 Molly Brown 
August 25-26 Indy Invite 2018 Indianapolis, IN   6  Indy Rogue
August 25-26 Vermont Round Robin 2018 Williston, VT  4 Vice 

 left arrows  Triple Crown Tour Rankings   

End of regular season rankings determined bid allocation for the postseason.  

Date Division Notes
Oct. 25 Men's Mixed Women's End of year rankings 
Sept. 26 Men's Mixed Women's Post-regionals rankings
Sept. 6 Men's Mixed Women's End of regular season
Aug. 30 Men's Mixed Women's  
Aug. 23 Men's Mixed Women's  
Aug. 16 Men's Mixed Women's  
Aug. 9 Men's Mixed Women's  
Aug. 2 Men's Mixed Women's  

  
back to top

left arrows  Awards   

 
The following spirit awards were handed out at the 2018 National Championships.

  • 2018 Pufahl Award: Chip Chan - Minneapolis Pop
  • 2018 Farricker Award: Grant Lindsley - San Francisco Revolver
  • 2018 Spirit and Equity Award: Lili Gu - BFG; Andrew Hagen - BFG
 
 

 

 


 

Note: the USA Ultimate event archives serve as a living document to preserve and share our organization and sport's rich history. Although care has gone into researching information before posting, we realize that inaccuracies may exist, and seek help from the Ultimate community to help fill in the gaps of knowledge that may otherwise be lost.  Please make use of the comments sections on these pages to share stories and information that are relevant to those years and competition divisions.  

In time, we will add to these pages with more information, detail, and better presentation as we go through our extensive and continually growing Ultimate archives.  Contact archives@usaultimate.org if you have any information or materials that can help make these archives a better resource for the Ultimate community.  Of particular interest to us are dontations of any photographic, video, or physical materials that may be deteriorating in Ultimate alumni's attics.  

 
 
  • Timeline