Instructors

CDPUSAUltimate logo 4color web 

 

Rick Atkins (Level I)

  • Owner, Director and Coach: Philadelphia Ultimate Camp (2006 -present
  • Coach: Lower Merion HS (2007-2014)
  • Coach: Phlat Phlip Phlies Straight, Philadelphia middle school program (2011-2014)
  • Coach: Philly Surge U-19 Mixed (2015)
  • Program Director Philadelphia Area Disc Alliance (2012-present)
  • Player: UPenn Void (1979-1985), Uprising (1986-1987), Free Will (1987-1988), Philmore (1988-1992), Rage (1993-1996), Retired To Stud (1997-2001), OLD SAG (2002-2007)

 

Ben Banyas (Level I)

  • Founder and Coach of Fox Chapel High School (2002-2003)
  • Coach of Pansy (Pitt/CMU women's consortium, 2003-2004)
  • Co-founder and Coach of Impulse (Pittsburgh U19 Boys YCC, 2005-2008, 2011-2012)
  • Coach of Edinboro University Men (2007-2008, 2010-2012)
  • Coach of North Hills Boys (2008-2010)
  • Assistant Coach of Hampton High School (2014)
  • Pennsylvania High School Coach of the Year 2010
  • Head Coach at Camp Spirit of the Game, ages 5-15 (2008-2014)
  • Coached:
    • Chris Brenenborg (Junior Worlds Team 2006, University of Pittsburgh, Temper)
    • Alex Thorne (Junior Worlds Team 2008, University of Pittsburgh, Temper)
    • Max Thorne (University of Pittsburgh, Temper)
    • Pat Earles (University of Pittsburgh, Temper)

 

Aaron Bell (Level I)

  • Boardmember, DiscNY Incorporated (2012-present)
  • Commissioner, New York City High School League (2014-present)
  • Owner & Coach: Bell Coaching Core, for-hire ultimate programming (2009-present)
  • Founder & National Director: Nike Ultimate Camps - Head Coach of New York Nike Ultimate Camp at Manhattan College (2012-present)
  • Founder of New York Invitational Club Tournament (2009-present)
  • Founder of PLU BBQ Invitational College Tournament (2001-present)
  • Head Coach: Abraham Joshua Heschel High School (2012-present)
  • Head Coach: New York Empire, AUDL (2013)
  • Head Coach: New York YCC U-19 Boys (2012)
  • Announcer: NexGen Ultimate (2012)
  • Callahan Award Runner-up, All-Region & Captain Coach: Univ. of Oregon Men (2006)
  • Co-Founder & Captain Coach: Pacific Lutheran Univ. Men's & Women's (2000-2004)
  • Instructor: YMCA Camp Minikani, Hubertus WI (1997-2003)
  • Player:
    • New York, Pride of New York (PoNY) - 2 nationals appearances (2008-2011)
    • Prague, Domino - 1 world club championship appearance (2010)
    • Paganello, UTI - 1st Place World Beach Championship Finish (2007)
    • London, Clapham Bullfrogs - 1st Place Nationals Finish (2007)
    •  Portland, Rhino - 1 nationals appearance (2007)
    • University of Oregon, Ego - 5th Place Nationals Finish (2005-2006)
    • Portland, Ror$hack - 2nd Place Nationals Finish (2005)
    • Seattle, Shazam - 1st Place Nationals Finish (2004)
    • Pacific Lutheran University, Reign (2000-2004)
    • Potlatch & Poultry Days, Downtown Brown (2006 & 2009)

 

Tiina Booth (Level I)

  • Coach of 1998, 2000, and 2004 USA Juniors Open team
  • Coach and Founder of Amherst HS Open team – UPA HS National Champions 1998, 2003 and 2004, UPA HS Eastern Champions 2005 and 2010, UPA HS National Championship Spirit Award Winners 2003 and UPA HS Eastern Spirit Award Winners 2010
  • Tournament Director and Founder of Amherst Invitational
  • Director and Founder of National Ultimate Training Camp
  • Coached
    • Stephen Rouisse (Colorado University, Johnny Bravo)
    • Josh Ziperstein (Brown, DoG, 2005 US World Games team)
    • Darden Pitts (DoG)
    • Will Neff (Twisted Metal)

 

Dan Cogan-Drew (Level II)

  • Coach of Brute Squad Boston women's club team (2004, 2006)
  • Coach of MIT men's team (2001-2004)
  • Author of Ultimate VideoPapers, UPA innovation grant (2003)
  • Coach of Wesleyan's men's team (1999, 2000, 2008-present)
  • Coach and founder of Chase Collegiate High School team (1999)
  • Coach of University of Georgia men's team (1996)
  • Death or Glory (2000-2003)
  • New York Ultimate (1999)
  • Dark Horse (1998)
  • Snapple (1996-1997)
  • Chain Lightning (1995)
  • Coached:
    • Nancy Sun, Kathy Dobson, Chrissy Dobson (Brute Squad)
    • Kevin Albert, Dave Hoel (MIT, DoG)

 

Buzz Ellsworth (Level I)

  • Director- Denver/Boulder Youth Ultimate Summer Leagues and Youth Club Championship Coordinator (2004-present)
  • Coach of Northfield Mount Hermon High School (1985-1987)
  • Coach of Cal Poly San Luis Obispo C.O.R.E. Men's Team (1989-1990)
  • Coach of Youth Club Championships Colorado U19 Boys (2005-2010)
  • Coach of Youth Club Championships Colorado U16 Boys (2014-2015)
  • Coached:
    • Jimmy Mickle, Ben Lohre, Pawel Janas and various other Colorado University, Boulder Mama Bird and Johnny Bravo players
  • Player:
    • University of Massachusets Zoo Disc (1979-1981), Santa Barbara Condors (1981-1982), University of Massachusets Zoo Disc (1983-1986), Boston Titanic (1985-1987), New Zealand 1988, Santa Barbara Condors (1989-1992), Boulder Stains/Boulder Men's (1993-1998), Old in the Way, Santa Barbara Beyondors, Team USA Beach, YomoFOGoho, Johnny Walker (1999-present)

 

Micah Flynn (Level I)

  • Coach of Boston College men's team (2004-2009), New England Coach of the Year - (2009),
  • Coach of BUDA YCC team (2007-2009),
  • Instructor, National Ultimate Training Camp (2005-2007),
  • Assistant Director, National Ultimate Training Camp (2008-2009),
  • General Manager, BUDA High School Ultimate League (2009),
  • Founder and Captain, Bodhi Ultimate (2008-2009),
  • Player - Bodhi (2008-2009), New Noise (2007), Metal (2003-2006), Skidmore College (1999-2003).

 

Catherine Greenwald (Level I)

  • Co-founder and co-director, Playright Ultimate Clinic (Ultimate day camp), 2003-2009
  • Director, BUDA High School league & Mass. State Youth Coordinator 2007-8
  • Founder and coach, Concord-Carlisle High School team 2006-8
  • BUDA Youth Educator, 2007-8
  • UPA Western Region Youth Director
  • Member of the UPA since 1983. Nationals appearances with Spinsters, Smithereens, Spike, Lady Godiva.

 

Joel Houmes (Level I)

  • Coach at Lebanon High School (2003)
  • Head coach at Lakota High School (2004-2013)
  • Physical Education instructor for Ultimate (2010-2013)
  • Director of Lakota Ultimate after school program (2011-2013)
  • Ohio USAU State Youth Coordinator (2005-2013)
  • Founder and director of Cincinnati Select Team program (2005-present)
  • Cincinnati YCC mixed team head coach (2005-2006)
  • Cincinnati YCC U19 boys head coach (2007-present)
  • Three time national runner-up at YCCs
  • Three time spirit award winner at YCCs
  • Cincinnati Ultimate Players Association board member (2003 to present)
  • USAU certified observer (2014 to present)

 

"Java" Arnoush Javaherian (Level I)

  • Head Coach, Founder, Executive Director of Neuqua Valley Ultimate Frisbee Club (2008-present) 
  • President Illinois Youth Ultimate (IYU) (2013-present)
  • Owner, Founder, Director of Competitive Ultimate Training- CUT Camp (2010-present)
  • Tournament Director and Founder of Neuqua Knockout Tournament
  • Illinois U-19 Boys Head Coach (2011, 2012, 2013)
  • Tournament Director and Founder of NaperChill-Out and ChiTown BeachTown Tournaments

 

 Ron Kubalanza (Level I)

  • Coach of Castro Valley HS (2004-2005), Seattle Academy MS & HS (2006-2009), Seattle MoHo  - Youth Club (2008-2009), Seattle Small Fryz  - Youth Club (2008-2009),
  • Coach of Men's Western Washington University (2007-2008), Women's University of Washington (2008-2009),
  • Player, Hodags and Madison Club (1993-1997), Anodyne (1998-1999), Chicago Ultimate (2000), Madison Club (2001), Electric Pig (2002), Boston (2003), Jam (2004-2005, 2009), Furious George (2006), Seattle Sockeye (2007-2008)

  

Christie Lawry (Level I)

  • Excutive Director, Pittsburgh Ultimate
  • USA Ultimate Northeast Regional Youth Director
  • Coach, Hampton High School Boys 2011- Current
  • Coach, Hampton High School Girls 2007-2010
  • Coach, Pine Richland High School Girls, 2009
  • Coach, Pittsburgh Moxie, 2008
  • Commissioner, Pittsburgh High School Ultimate League 2007-2014
  • Player:
    • Ambiguously Grey 2014
    • Scandal 2013
    • Hot Metal 2010-2012 (Captain)
    • University of Pittsburgh 2006-2010 (Captain 2010)
    • Loose Cannon 2008

 

Anthony "Tony" Miocic (Level I)

  • Coach Jacobs High School, Algonquin IL (2006-2015)
    • State Champions (2014, 2015)
    • State Runner-Up (2011, 2012, 2013)
  • Coach Brookfield Central, Brookfield Wi (2015-Present)
  • Chicago YCC
    • Coach (Mixed, 2010, 2011, 2013; U16 2012)
    • YCC Manager U19 Boys, U16 Boys (2014, 2015)
  • Milwaukee YCC Consultant (2016)
    • Jacobs Summer Camp Director (2011-2014)
    • Algonquin Fall League Director (2011-2014)
    • Palatine Christmas Indoor Classic (2009-2013)
    • CUT Assistant Director (2011)
    • Illinois HS State Championship Tournament Director (2009-2014)
  • Illinois Youth Ultimate (Non-For-Profit)
    • Co-Founder
    • Board Member (2013-Present)
    • Vice President (2015)
  • USA Ultimate
    • State Youth Coordinator (2009-2014)
    • Level 1 Instructor (2015-Present)
    • Worlds U19 coach hiring committee (2012)
  • Presenter Ultimate Players and Coaches Conference (2013)
  • Sky’d Magazine, Ultiworld & USAU Online Media contributor/author

 

Erin Mirocha (Level I)

  • Coach, Hopkins Ultimate (HERt) Women (2009-2010)
  • Assistant Coach, Minnesota Mixed Youth Club Championship (YCC) team (2009)
  • Head Coach, Minnesota Mixed YCC (2010-2013)
  • Head Coach, Hopkins Ultimate (Hurt) Men (2011-2015)
  • Competition Committee Chair, Minnesota Youth Ultimate (2011-2015)
  • Player
    • Lafayette College (2001-2005)
    • Drag'n Thrust (2009)
    • Evil Twin (2010)
    • Mojo Jojo (2014-2015)
    • C.O.U.G.A.R.S., Women's Masters (2013-2016)

 

 Sam O'Brien (Level II)

  • Carleton CUT (1999-2002)
  • Sub-Zero (1999-2002)
  • Seattle Sockeye (2004-2007)

 

Dan Raabe (Level I)

  • Coach of Memorial High School Ultimate Team 1997-2015
  • Coach of the Madison Youth Club team 2005-2008
  • Wisconsin Youth Coordinator 2003-2010
  • Tournament Director and founder of Madison Fall Classic (1998-2005), MadisonMudBath (2001-2015) and Wisconsin State Championship (2004-2010)
  • Coordinator of the Madison Youth league 2002-2013
  • Manager of Youth and Education Programs at USA Ultimate 2015-present

 

Miranda Roth (Level I)

  • Coach of Seattle Moho (2004-present),
  • Coach of University of Washington Element (2005-2008),
  • Coach of Lakeside High School Girls (2008),
  • Coach of Seattle Academy Middle School Soccer, Basketball and Ultimate Frisbee (2008-present),
  • Seattle Hyak (2005), Seattle Sunshine (2006, assistant),
  • USA Junior Girls (2006 & 2010, assistant),
  • National Ultimate Training Camp (2004, 2008)
  • Played for Paideia Gruel (1998-2000), Carleton College Syzygy (2000-2004), University of Washington Element (2004-2005), Atlanta Fetch (1998-1999), Atlanta Ozone (2001-2002), Minnesota Bait (2003), Seattle Riot (2004-present),
  • Member of the USA Junior Girls (2000), Team USA (2005),
  • Organizer & Coach for Ultimate Peace
  • Coached:
    • Julian Childs-Walker (2008 Jr. National Team)
    • Shannon O'Malley (Currently on Riot and UW Element, junior world champion),
    • Jeremy Norden (2 time junior world champion, Currently on Whitman Sweets).

 

John Sandahl (Level I & II)

  • Coach of 2004, 2008, 2010 US Junior Women’s team
  • Coach and Co-Founder of Squall Frisbee Club, Minneapolis South HS open team
  • Coach and Cofounder of Misces (Minnesota Girls HS combo team) – UPA HS National Championship Spirit Award Winners, 2003
  • Coordinator and Cofounder of Twin Cities Juniors League
  • Tournament Director and Cofounder of the Minnesota State HS Championships
  • Founder and Director of Twin Cities Ultimate Camp
  • Player, Subzero (2001-2007),
  • Player, Peppermint BonBon (2008),
  • Player, Surley (2009 finalist)

 

Josh Seamon (Level I)

  • UPA Board of Directors (2008 - Present),
  • Coach & founder of the St. Johnsbury Academy Open & Girls teams,
  • Tournament Director & Founder of the St. Johnsbury Academy Open & Girls Invitational,
  • Founder of the Vermont Youth Ultimate League,
  • Player, Pomona College (1998-2002 - Captain 1999-2002),
  • Player, Amherst HS 1997-1998 - UPA HS National Champions 1998

 

Matt Smith (Level I)

  • Executive Director of Atlanta Flying Disc Club (AFDC) (2016)
  • Hustle Outreach Program Sponsorship Coordinator (2015-2016)
  • Colby College Coach/Captain (2011)
  • Player
    • Colby College (2007-2011)
    • Molotov/Darkwing (Mixed) (2010-2012)
    • Rhode Island Rampage (AUDL) (2012)
    • Birmingham Ironmen Captain/Coach (2013-2015)
    • Atlanta Hustle (AUDL) (2015-2016)
    • Chain Lightning (2016)
  •   

Will Smolinski (Level I)

  • Playing Career - '99-'01 Truman State University, '01-'04 Drew University
  • Coaching Career - '04-'12 YHB Open Head Varsity Coach, '06-present Williamsburg Middle School Club Sponsor, '13 Yorktown Open Head Varsity
  • Coach, '13-'15 Truck Stop Head Coach, '13-'15 DC Current Defensive Coach
  • Other - Capital Ultimate Camp Owner/Director, Youth Ultimate League of Arlington founding member/board advisor

 

Aaron Stern (Level I)

  • Coach East Chapel Hill HS Open (2009-Present)
  • Coach at Ultimate Peace (2012, 2014, 2015)
  • Coach TYUL YCC U16 Girls (2014)
  • Coach TYUL YCC U16 Boys (2011-2013)
  • Coach Ember (Women’s Club 2010)
  • Positive Coaching Alliance Double-Goal Coach Award Finalist (2015)
  • USA Ultimate North Carolina Coach of the Year (2011, 2012, 2014)
  • 2011 YCC U16 Boys Championship Ast. Coach
  • North Carolina USAU State Youth Coordinator (2011-2013)
  • Triangle Youth Ultimate Leagues BoD (2009-Present)
  • TYUL YCC Manager (2010-2012)
  • Triangle Youth Ultimate League (TYUL) HS West Division Coordinator (2010-2013)
  • Triangle Flying Disc Association Board of Director (2014-2015)
  • MS in Sports Administration (Florida State 2009)
     

Matt Tsang (Level I & II)

  • 1997-2005 Coach, UC Berkeley women's team
  • 2005 Coach, HomeBrood
  • 2006 - 2014 Coach, San Francisco Fury
  • 2008 - present, Coach Willard Middle School JV and Varsity
    2013
  • 2016 Coach, Women's National Team
  • 2017 Assistant Coach US World Games team
  • Coached in 15 championships finals earning 7 national titles, 4 world championships, and 3 spirit awards

 

Ben Van Heuvelen (Level I)

  • USA Juniors Open Team head coach, 2008 and 2010; assistant coach, 2004 and 2006.
  • Coach of Sidwell Friends High School, 2003-2006
  • Co-organizer, Washington Area Frisbee Club (WAFC) High School league, 2004-2006
  • High school English teacher and "Ultimate for Beginners" P.E. instructor 2003-2006
  • Instructor at National Ultimate Training Camp
  • Coach of Scarsdale High School, 2002
  • Captain of Pride of New York (2008), Potomac (2005), Wesleyan University (2002)
  • Club ultimate player, 2002-present (New York, E-Pig, Potomac, DoG, PoNY)

 

Alex Wells (Level I)

  • Head Coach, University of Washington Men, 2015
  • Head Coach, DiscNW U19 Open YCC, 2010-2015 (2011 USAU YCC champions)
  • Head Coach, Northwest School Boys Varsity, 2009-2014 (2011 and 2014 USAU Western Regional champions, 2014 Washington state Coach of the Year)
  • Assistant Coach, Northwest School Girls Varsity, 2012
  • Head Coach, DiscNW U19 Mixed YCC, 2008
  • Head Coach, Northwest School Boys JV, 2007-2008
  • Head Coach, various Northwest School middle school teams, girls/boys/coed, 2008-2010
  • Player, Seattle Voodoo 2007-2008, Claremont Colleges 2003-2006
     

 

Retired Instructors

Michael Baccarini (Level I)

  • Coach of 1998, 2000, 2004, and 2006 USA Juniors Open Team
  • Coach of Paideia HS Open team – UPA HS National Champions 2001 and 2002
  • Coach of Ozone (2003)
  • Tournament Director and Founder of Gruelfest
  • UPA National Juniors Director 1998-2002
  • Director and Founder of Paideia Ultimate Camp
  • Instructor at National Ultimate Training Camp
  • Coached:
    • Moses Rifkin (Peter Farricker Award Winner 2003, Brown, DoG)
    • Pauline Lauterbach (Callahan Winner 2002, Brown, Lady Godiva, Fury)
    • Miranda Roth (Callahan Winner 2004, Carleton, Ozone, Riot, 2005 US World Games Team)
    • Jason Simpson (Georgia State, Chain Lightning)

 

Joe Bisignano (Level I)

  • Founder of NOMS Ultimate Team, 1992 (team grew into Discobedient Youth and MOHO)
  • Co-founder of Seattle Public Middle School League
  • Co-founder of Seattle Juniors Spring League
  • Coach of Northwest School middle-school Ultimate teams
  • Coach of Salmon Bay B – Fall Public School League Spirit Winner, 2003
  • Coached:
    • Alex Nord (Callahan Winner 2001, Carleton, Sockey, 2005 US World Games Team alternate)
    • Sam C-K (UC Santa Cruz, Sockeye, Coach at Salmon Bay)
    • Jeremy Cram (UC Santa Cruz, Sockeye)
    • Chase Sparling-Beckley (Carleton, Subzero, Sockeye, 2005 US World Games Team)
    • Julia Weese-Young (Carleton, Riot, Coach at Northwest)

 

Alex Korb (Level I)

  • Coach of UCLA women's team (BLU) (2003 - Present),
  • Strike-Slip (2009),
  • Captain of Monster (2005, 2008),
  • Brown University (1999-2002),
  • Coached:
    • Anna Nazarov (Callahan Winner 2007, Zeitgeist)
    • Pooja Shah (Callahan runner-up 2006, Bent)
    • Angie Sanan (Callahan 3rd runner-up 2008, Mischief)

 

Eileen Murray (Level II)

  • Coach of Woodward Academy Varsity 2000-2005
  • Coach of the Junior National Girls Team, Bronze Medalist (2008)
  • Coach of the Women's University of Georgia (2005-2007)
  • Tournament Director of Terminus HS Division 2000-2005
  • Georgia HS State Youth Coordinator 2003-2005
  • Founder Georgia HS Ultimate League 2004
  • Founder and Coordinator Atlanta HS League 2001-2003
  • Ozone 1999-2006 (Captain 2003-2005)
  • Coached
    • Amy Smith (Emory, Rival, US Junior Worlds Team 2004)
    • Robert Runner (Chain Lightening, UPA Champion 2009)


David Raflo (Level I)

  • Coach of Edina High School (2004-2011)
  • Competition Director, Minnesota High School State Championships (2007-2011), Hopkins Hustle, (2008-2011), Chicago Heavyweight Championships (2004-2009), USA Ultimate Grand Masters/Masters Women's Championships (2009-2011), USA Ultimate Club Championships (2000-2011)
  • Volunteer Coordinator (Youth Club Championships 2007 & 2010, Westerns 2009)
  • National Masters Director (2006-2011)
  • National Open Director (2000-2005)


Kyle Weisbrod (Level I)

  • UPA Director of Youth Development 2002-2006
  • General Manager of 2004 and 2006 US Junior Open and Women’s teams
  • Co-Coordinator of Colorado HS Ultimate League 2004-2006
  • Assistant Coach Paideia Varsity 2007
  • Coach of Paideia Women, 2008 HS Easterns Champions
  • Coach of Monarch HS Ultimate team 2004-2006
  • Paideia HS 1994-1997
  • Brown University 1998-2002, captain 2001
  • US Junior team, 1994 and 1996
  • Johnny Bravo, 2002-2006