• Facebook

  • Twitter

  • Google+

  •  

2012 Club Championships: Schedule and Seeding

Posted: October 15, 2012 07:22 PM
 
 

 

Schedules and seeding are now available for the 2012 USA Ultimate Club Championships in Sarasota, FL.

The Score Reporter pages for the events will be updated to reflect the PDF schedules ASAP.

Can't make the trip down?  Watch FREE live streaming of 3 games per day.

 

Masters Division


Masters seeding:

  1. Surly
  2. Reckon
  3. Boneyard
  4. Johnny Encore
  5. Wasted Talent
  6. Burnside
  7. Tejas
  8. No Country
  9. Figjam
  10. Chesapeaked
  11. GLUM
  12. Crawl


Masters Schedule (PDF)

Masters Scoreboard


/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Surly /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Boneyard /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Burnside /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Tejas /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Chesapeaked 2012ClubLogos Crawl
Surly
(A1)

 
Boneyard
(A2)

 
Burnside
(A3)

 
Tejas
(A4)

 
Chesapeaked
(A5)

 
Crawl
(A6)

 
           
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Reckon /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_JOhnnyEncore /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_WastedTalent /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_NoCountry /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Figjam /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_GLUM
Reckon
(B1)

 
Johnny Encore
(B2)

 
Wasted Talent
(B3)

 
No Country
(B4)

 
Figjam
(B5)

 
GLUM
(B6)

 

back to top

Mixed Division

 

Mixed seeding:

  1. Polar Bears
  2. The Ghosts
  3. CLX
  4. Drag'n Thrust
  5. Slow White
  6. Mischief
  7. Odyssée
  8. Overhaul
  9. Bucket
  10. 7 Figures
  11. Blackbird
  12. American BBQ
  13. Flycoons
  14. Wild Card
  15. AMP
  16. Cosa Nostra
     

Mixed Schedule (PDF)

Mixed Scoreboard

   
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_PolarBears   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Overhaul   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Bucket   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_CosaNostra
Polar Bears
(A1)
  Overhaul
(A2)
  Bucket
(A3)
  Cosa Nostra
(A4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_TheGhosts   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Odyssee   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_7Figures   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_AMP
The Ghosts
(B1)
  Odyssée
(B2)
  7 Figures
(B3)
  AMP
(B4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_CLX   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Mischief   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Blackbird   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_WildCard
Chad Larson
Experience
(C1)
  Mischief
(C2)
 
  Blackbird
(C3)
 
  Wild Card
(C4)
 
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_DragNThrust   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_SlowWhite   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_AmericanBBQ   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_MentalTossFlycoons
Drag'n Thrust
(D1)
 
  Slow White
(D2)
 
  American BBQ
(D3)
 
  Mental Toss
Flycoons
(D4)

 

back to top

Open Division

 

Open seeding:

  1. Ironside
  2. Revolver
  3. Sockeye
  4. Doublewide
  5. Johnny Bravo
  6. Chain Lightning
  7. Machine
  8. Furious George
  9. Rhino
  10. Ring of Fire
  11. Sub Zero
  12. Truck Stop
  13. PoNY
  14. GOAT
  15. Madison Club
  16. Boost Mobile


Open Schedule (PDF)

Open Scoreboard
 

   
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Ironside   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_FuriousGeorge   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Rhino   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_BoostMobile
Ironside
(A1)
  Furious George
(A2)
  Rhino
(A3)
  Boost Mobile
(A4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Revolver   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Machine   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_RingOfFire   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_MadisonClub
Revolver
(B1)
  Machine
(B2)
  Ring of Fire
(B3)
  Madison Club
(B4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Sockeye   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_ChainLightning   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_SubZero   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_GOAT
Sockeye
(C1)
  Chain Lightning
(C2)
  Sub Zero
(C3)
  GOAT
(C4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Doublewide   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_JohnnyBravo   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_TruckStop   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_PoNY
Doublewide
(D1)
  Johnny Bravo
(D2)
  Truck Stop
(D3)
  PoNY
(D4)

 

back to top

Women's Division 

 

Women's seeding:

  1. Fury
  2. Riot
  3. Scandal
  4. Traffic
  5. Phoenix
  6. Capitals
  7. Ozone
  8. Brute Squad
  9. Heist
  10. Molly Brown
  11. Nemesis
  12. Showdown
  13. Nightlock
  14. Schwa
  15. Underground
  16. Hot Metal


Women's Schedule (PDF)

Women's Scoreboard

   
 
2012ClubLogos Fury   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_BruteSquad   2012ClubLogos Heist   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_HotMetal
Fury
(A1)
  Brute Squad
(A2)
  Heist 
(A3)
  Hot Metal
(A4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Riot   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Ozone   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_MollyBrown   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Underground
 Riot
(B1)
  Ozone
(B2)
  Molly Brown
(B3)
  Underground
(B4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Scandal   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Capitals   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Nemesis   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Schwa
Scandal
(C1)
  Capitals
(C2)
  Nemesis
(C3)
  Schwa
(C4)
 
/assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Traffic   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Phoenix    /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Showdown   /assets/1/Page/100x100/2012ClubLogos_Nightlock
Traffic
(D1)
  Phoenix
(D2)
  Showdown
(D3)
  Nightlock
(D4)

 

back to top

 

Live Streaming Schedule

Watch FREE Live Streaming from the 2012 USA Ultimate Club Championships in Sarasota, FL.
                          

Thu Oct 25    
   

9:30am ET (Mixed)
Polar Bears (Bay Area, CA)
Bucket (Atlanta, GA)

- VOD: 1st half
- VOD: 2nd half

12:15pm ET (Women's)
Brute Squad (Boston, MA)
Heist (Madison, WI)

- VOD: 1st half
- VOD: 2nd half

4:00pm ET (Open)
Sockeye (Seattle, WA)
Chain Lighting (Atlanta, GA)

- VOD: 1st half
- VOD: 2nd half

         
Fri Oct 26    

 

 

9:30am ET (Women's)
Fury (Bay Area, CA) 
Nemesis (Chicago, IL)

- VOD: coming soon

12:15pm ET (Open)
Revolver (Bay Area, CA) 
Doublewide (Austin, TX)

- VOD: coming soon

3:30pm ET (Mixed)
Prequarters.

Mischief (Bay Area, CA)
Slow White (Boston, MA)

- VOD: coming soon

         
Sat Oct 27    

 

 

9:30am ET (Women's)
Quarterfinals.

Nemesis (Chicago, IL)
Showdown (Austin, TX)

- VOD: coming soon

1:15pm ET (Open)
Semifinals.

Doublewide (Austin, TX)
Ironside (Boston, MA)

- VOD: coming soon

4:00pm ET (Masters)
Championship game.

Surly (Minneapolis, MN)
Boneyard (Cary, NC)

- VOD: coming soon

         
Sun Oct 28    

 

 

9:00am ET (Mixed)
Championship game.

Polar Bears (Bay Area, CA)
Blackbird
 (Bay Area, CA)

- VOD: coming soon

11:45am ET (Women's)
Championship game.

Fury (Bay Area, CA)
Riot (Seattle, WA)

- VOD: coming soon

2:30pm ET (Open)
Championship game.

Revolver (Bay Area, CA)
Doublewide (Austin, TX)

- VOD: coming soon

 

 

back to top